Apple’i aktsia tõus oli üks põhjus, miks investor Toomase portfell jäi plussi. Portfelli jagus nii tõusjaid kui ka langejaid. Märtsis ostis Toomas Apple’i aktsiat juurde ning nüüd on selle aktsia ostudega ühel pool.
Märts ei olnud hea kuu. Portfell kasvas kuuga vaid 0,43 protsendi võrra. Siiski piisas sellest, et lüüa pensioniindekseid, välja arvatud nullaktsiariskiga konservatiivsete fondide indeksit. Kuid ega see üksühest võrdlust ei kannata – fondijuhid ju juhivad esmajoones riske, Toomas seevastu juhib investeeringuid. Toomasel ei ole nii ahistavaid piiranguid. Apple’i aktsia osakaal on tõusnud nii täiendava ostu kui ka aktsia hinnatõusu tõttu seitsmele protsendile. Fondides oleks ilmselt rebalansseerimiseks juba ammu aktsiat vähemaks müüdud. Toomas seevastu tahab saada osa tõusupotentsiaalist ning ei näe vajadust aktsiat müüa, välja arvatud juhul, kui trend muutub.
Muide, mitu investorit sai Hansapanga aktsiaga rikkaks fondidesse investeerimise kaudu? Eraisikust investorid said nautida aktsia tõusu ja see aktsia on üks põhjus, miks Eestis tekkis hulgaliselt miljonäre. Fondid oleksid nii regulatoorsete piirangute kui ka majasiseste veelgi karmimate reeglite tõttu müümas fondis tõusva aktsia positsiooni väiksemaks.
Fondid juhivad riski. Fondid pakuvad see-eest riskihaldust, mistõttu ühe ebaõnnestunud investeeringu korral ei kaota fond olulist osa portfelli väärtusest, kuid tururiskist ei ole pääsu. Kui turg langeb (kuna siis langeb fondiosak), langeb tururiskist tingituna portfelli väärtus. Fond ja portfell ei ole midagi muud kui investeeringute kogum.
Apple’i hinnasiht 1001 dollarit? Suurimat tõusu portfellis olevatest aktsiatest näitas Apple, mis tõusis kuuga 10,5 protsenti. Aktsia on teinud pöörase tõusu, kuid ka analüütikud on piisavalt pöörased – üks määras aastases perspektiivis aktsia hinnasihiks 1001 dollarit. Aktsiat soovitas osta 51 analüütikut, kuus hoida ja vaid üks müüa. Aktsia ei ole portfellis sugugi kalleim isend – hinna-kasumi suhtarvult jääb see 17,6se näiduga kaugele maha Briti luksuskaupade tootja Burberry aktsiast (P/E 26,9) ning on lähedane Cramole (P/E 17,3). Suhtarvult odavaim on Poola vasekaevandaja KGHM.
Märtsikuise aktsiahinna tõusu poolest oli paremuselt teine aktsia Burberry (tõus 6 protsenti). See on ka hinna-raamatupidamisväärtuse suhte alusel portfelli kalleim aktsia (P/B 8,6).
Tõusult kolmas oli üsna vaikne aktsia Royal Vopak (tõus 3,1 protsenti). Analüütikutele see aktsia väga ei meeldi – soovitus on 3,4 skaalal 1-5, kus viis on tugev ostusoovitus ja 1 tugev müügisoovitus. Sellest veel vähem meeldib analüütikutele Poola vasekaevandaja aktsia (soovitus 3,333).
Suurim langeja oli Cramo aktsia, mis kukkus kuuga 11,6 protsenti. See aktsia on portfellis ainus, mis on väärt raamatupidamisväärtusest vähem.
Tahaks midagi Baltimaadest. Järgmiseks vaatab Toomas Balti riike, et leida siit üks või paar huvitavat investeerimisobjekti. Samal ajal vaatame ka kaugemaid investeeringuid. Üle 20 investeeringu ei taha Toomas portfelli hajutada, tosinkond oleks küllalt – rohkemal on keeruline silma peal hoida. Alla viie aktsia oleks kah vähevõitu portfelli jätta (lisaks rahale ja hoiustele). Kui ei viitsiks aktsiaid valida, ajaks asja ära globaalne arenevate turgude ETF, arenenud turgude ETF ja raha osakaal portfellis.
Seotud lood
Suurel osal tuleohutusülevaatuse kohuslastest on jätkuvalt ülevaatus tegemata. Päästeamet on viimasel ajal saatnud ettevõtetele hoiatusteateid. Foruse praktika näitab, et tihti pole ettevõtete juhid ja hoone haldjad kursis, millised tuleohutusnõuded peavad olema täidetud ning mis regulaarsusega tuleb seadmeid kontrollida. Valdavalt on murekohad objektidel sarnased.
Enimloetud
1
Ettevõtjad ei leia ka ise üksmeelt
5
Rõtov, Mandel ja Lang ettevõtete maksustamisest
Hetkel kuum
Ettevõtjad ei leia ka ise üksmeelt
Rõtov, Mandel ja Lang ettevõtete maksustamisest
Tagasi Äripäeva esilehele