Romet Kreek • 17. august 2012 kell 6:46

Tuomioja: valmistume euro lagunemiseks

Soome välisminister Erkki Tuomioja rääkis eile õhtul Briti ajalehele Daily Telegraph, et euroala lagunemine on vaid aja küsimus.

Peame vaatama avatult võimalust, et euroala laguneb," ütles sotsiaaldemokraadist veteranpoliitik. "Meie ametnikud nagu ka kõik teised omavad selleks puhuks mingit sorti tegevusplaani." Tuomioja lisas, et Soome ametiisikud valmistuvad euroala lagunemiseks.

"Kas lõuna või põhi kukub ära, kuna see valuuta põhjustab miljonitele inimestele kannatusi ja hävitab Euroopa tuleviku," ütles põlissoomlaste liider Timo Soini.

"Eurost loobumiseks puuduvad reeglid, kuid sellest lahkumine on vaid aja küsimus," lisas Soini. "See on täielik katastroof. Me jookseme sedasi jätkates rahast tühjaks, kuid keegi ei taha olla esimene lahkuja, kes saab kogu süü enda kaela."

Euroala lõhkumine muudab Euroopa Liidu tugevamaks. "Euro lahkumine ei tähenda Euroopa liidu lõppu," ütles ta. "See võib muuta Euroopa Liidu paremini funktsioneerivaks," kinnitas Soini.

Soome välisministri sõnul ei tolereeri nad järgmisi päästmisi ega hiilivat eelarveliitu. "Kreeka enda otsustada on, kas ta tahab euroalal jätkata," ütles Tuomioja. "Me ei saa sundida Kreekat lahkuma. Me võime lõpetada laenude andmise ja see võib viia riigi pankrotini. Siis me võime spekuleerida, kes veel euroalalt lahkub. Keegi ei tea, kas seda saab pidurdada."

ESMi laenudel on tema sõnul eelisseisus. "See on meie jaoks punane joon. Me oleme väga mures, et ESMi reegleid tahetakse muuta."

Tuomioja avaldas sügavat muret Euroopa Liidu siseringi nelja nn gängi suhtes, kelle hulka kuulub ka Euroopa keskpanga juht Mario Draghi, kes tahavad luua eelarveliitu. "Mina neid inimesi ei usalda," ütles ta.

Soome parlamendi Euroopa komisjoni juhi Miapetra Kumpula-Natri sõnul on tänavu parlamendist läbi surutud seadusel ESMil sama prioriteet nagu IMFil. "Selles osas on meil täielik selgus," märkis ta. "Mistahes muudatus nõuab seaduse muutmist kogu parlamendis ja see saaks olema väga raske, kuna riskid on palju kõrgemad," selgitas Kumpula-Natri.

"Tänavatel on tunda, et piir tuleb ette. Ma ei tea, kas see on kümme protsenti SKPst," jätkas ta. "Kuid on ilmselge, et väikeriik ei suuda lõputult suurriike päästa," kinnitas Soome parlamendi Euroopa komisjoni juht.

Hetkel kuum