Sirje Rank • 23. august 2012 kell 11:24

Olli Rehn kritiseeris Soomet „omavärava“ eest euroliigas

Soome eurovolinikule, Euroopa Komisjoni asepresidendile Olli Rehnile ei meeldi kuvand, mille Soome on endale eurodebatis muu maailma silmis loonud.

Rehni sõnul on Soomel "õnnestunud" jätta välismaailmale endast pilt kui riigist, mis kahtleb oma rollis Euroopa integratsioonis, kaalub eurost lahkumist ning õõnestab euro päästmiseks tehtavaid jõupingutusi.

"Kui Soome siiski Euroopa meeskonnas mängib, siis võib sellist õnnestumist võrrelda vaid omaväravaga. Samal ajal on Euroopa meeskonna eesmärk euro päästmine ning Euroopa majanduslik ja poliitiline edu," ütles Rehn eile Helsingis, vahendasid YLE uudised.

Rehni sõnul on New Yorgis Soome väljaütlemistest järeldatud, et Soome eurost lahkumine on lähedal.

"Ma olen pikka aega olnud seisukohal, et Euroopa majanduslik ja poliitiline edu on ka Soome rahvuslikes huvides ja meie Euroopa poliitika eesmärk. Kui Euroopas on sõditud või kui majandus on olnud languses, on Soomel halvasti läinud," selgitas Rehn.

Tema hoiatust ärgitas tõsiselt võtma ka Soome Euroopa minister Alexander Stubb. "Rehn on väga hea volinik ja kui ta ütleb, et Soome on löömas omaväravat, siis on see meile järelemõtlemise koht," märkis ta.

Stubbi sõnul tuleks Soomel oma sõnum ja hoiakud Euroopas hästi läbi kaaluda. "Tuleb olla kriitiline, tuleb analüüsida, kuid ei või ise endale kahju teha," ütles Stubb, kes on Rehniga nõus, et välismaailma silmis on Soome lähedal eurost lahkumisele.

"Ega see tõest väga kaugel ei ole. Kui vaadata rahvusvahelist avalikku debatti, jääb mulje, et Soomes kaalutakse tõsimeeli eurost lahkumist. Sellist sõnumit ei kannata minu meelest Soomest saata," lisas Stubb.

Hetkel kuum