Millised on reeglid, mis aitavad ettevõtlusega alustades olla edukas?
2011. aastal registreeriti äriregistris 16 902 ettevõtet ning 2012. aastal 17 950 ettevõtet. Tegelik võlu ei seisnegi nendes numbrites, vaid viimastel aastatel toimunud mentaliteedi muutuses - ettevõtlus ei ole enam ammu mõeldud üksikutele edumeelsetele hulljulgetele, vaid kõigile, kes tahavad teha seda, mis neile meeldib, kes julgevad katsetada, läbi kukkuda ja uuesti proovida ning seda kõike isegi ilma algkapitali omamata.
Loodud on keskkond, mis soosib ettevõtjaks olemist. Alustava ettevõtte rahastamiseks on peale oma säästude kasutamise ka mitmeid muid võimalusi. Näiteks Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) erinevad toetusmeetmed või Swedbanki, Tehnopoli ja TTÜ ühisprojekt stardirahastu Prototron prototüüpide väljatöötamiseks. Ühiskonnas üha enam populaarsust koguva idufirmade ideoloogia valguses on hea välja tuua märksõnad, mis aitavad alustaval ettevõttel ja ettevõtjal rajal püsida.
1 Tegele sellega, mis meeldib
Artikkel jätkub pärast reklaami
Küsi endalt: mis mind motiveerib? Tahe midagi korda saata või lahendada probleemi, mis muudab inimeste elu paremaks, on väga hea motivaator. Võtmetegur selles küsimuses seisneb aga asjaolus, kas ollakse valmis oma ettevõtmisele pühenduma ka pikemaajaliselt, minna läbi tule ja vee ning tegutseda 24/7. Ettevõtjaks olemine ei tähenda üksnes ettevõtte omamist, vaid sellele pühendumist 100%. Kui armastad seda, mida teed, on iga hetk tööl olemist väärt.
2 Tegele sellega, mis ei meeldi
See edutegur läheb küll vastuollu eelpool mainituga, kuid selle all pean silmas tegelemist teemadega, mis on ettevõtja töö igapäevaseks osaks. Olgu selleks siis finantsplaani koostamine, ettevõtte tulemuste ülevaatamine, kriitilises olukorras mõne töötaja vallandamine või mõni muu tegevus, mille jätaks alati meeleldi homsesse päeva. Edukas juht teab, mis on kasulik ettevõtte heale käekäigule, ning tegutseb õigel ajal.
3 Koosta tegevusplaan
Võimalik, et oled juba osalenud mõnel ajajuhtimise koolitusel, kuid tunned endiselt, et päevas on liiga vähe tunde. Eriti juhul, kui oled alustav ettevõtja ning ülesandeid jagub nii juhtimisest raamatupidamiseni kui ka turundusest kontori koristaja palkamiseni. Et tegemistes orienteeruda, koosta igaks päevaks tegevusplaan ning jälgi, et asjad saaks tehtud. Kõige väärtuslikum ressurss maailmas on aeg.
4 Sea prioriteedid
Tegevusplaani koostamisel võid ühel hetkel avastada, et nimekiri ulatub mitmete kümnete ridadeni ning tähtaeg nende tegemiseks ei ole realistlik. Sel juhul on õige hetk võtta kätte punane pliiats ning tõmmata maha vähemalt pooled neist tegevustest. Kõik asjad ei pea tehtud saama täna. Õpi tegevusi järjekorda seadma. Ka homme on päev.
5 Loo võrgustikku
Artikkel jätkub pärast reklaami
Suhtle inimestega, kellel on samad mured ja rõõmud jagada, mis sinulgi. Väga oluline on suhelda oma konkurentidega, sest ka nende kogemustest saad õppida ning võimalusel nendega koostööd teha. Külasta konverentse, messe, avatud loenguid ning kasuta neid üritusi selleks, milleks need tegelikult mõeldud on sotsialiseerumiseks. Eestlasele iseloomulikust tagasihoidlikkusest ei ole siin abi. Üksteise vigadest on võimalik nii mõndagi õppida. Sa võid veel üllatuda, kui kasulikuks võivad need kontaktid sulle mingil hetkel osutuda.
6 Ehita üles strateegia
Sea endale ärieesmärgid ning lähtu nendest otsuste tegemisel. Strateegiline planeerimine on alustava ettevõtte jaoks tähtis just oluliste valikute tegemisel. Olukorras, kus puudub teadmine, milline otsus langetada, võib just strateegia olla see, millele toetuda. Strateegia omamine loob ettevõttele usaldusväärse kuvandi ning aitab sul hinnata, kas ettevõte on õigel teel.
7 Kohane kiiresti
Alustava ettevõtte eelis seisneb võimes langetada kiiresti otsuseid ning kohandada neid vastavalt turuolukorrale. Kasuta seda võimalust. Jälgi oma ettevõtte ning ümbritseva majanduskeskkonna olukorda ning tegutse vastavalt vajadusele. Siinkohal pole liigne agarus ogarus - proaktiivne käitumine on rangelt soovituslik.
8 Ehita meeskonda
Inimkapital on üks väärtuslikumaid komponente ettevõtte eksisteerimisel. Tänapäeval ei räägita enam krediidikriisist, vaid talendikriisist. Meelita enda juurde inimesed, kellega sul on hea koos töötada ning kes võtavad omaks sinu ettevõtte väärtused. Pea meeles, et eduka personali põhiline jõud ei seisne mitte üksikliikmete säras, vaid koostöö viljakuses ja nende kollektiivsetes võimetes. Sünergia loob edu.
9 Juhi rahavooge
Artikkel jätkub pärast reklaami
Raha liikumine ettevõttes on nagu vereringe ning kui kaotad sellest ülevaate, on oht kaotada kogu ettevõte. Jälgi, millised arved ettevõttest läbi liiguvad. Kasvata kriitikameelt: kas kõik need kulutused on olnud ikka vajalikud? Kui pole ülevaadet, siis ei eksisteeri ka teadmist, mida saaks ümber korraldada. Kuid mõtle samal ajal ka läbi, milliste tegevustega on ettevõttel mõistlik endal tegeleda ja millised teenused võiks sisse osta - las iga kingsepp jääda oma liistude juurde.
10 Jälgi parimaid
Kes ütles, et pead olema parim? Väikeettevõttel on haruldane võime kiiresti kohaneda muutuvates oludes. Oluline on olla kursis turul toimuvaga. Heaks soovituseks võib pidada oma vigadest õppimist, kuid paremgi veel on õppida kellegi teise omadest!