Aasta ettevõtja tiitliga pärjatud vendi Priit ja Peeter Rebast häirib Eestis vohav sallimatus.
“Mul on väga hea meel tõdeda, et Eesti aasta ettevõtja tiitel läks sel aastal esimest korda avalikult geist ettevõtjale lisaks sellele, et esimest korda läks tiitel ka meelelahutustööstusesse," ütleb Peeter.
"See on positiivne märk, et liigume Eestimaal oma nõukogude aja hirmudest aina kiiremini euroopalike väärtuste suunas. Loodan südamest, et see on positiivne julgustus ka nii mõnelegi tänasele gei-teismelisele, märk sellest, et nad ei pea kartma teiste arvamust, et elada tuleb vaid oma südame järgi,” räägib Peeter.
Ettevõtlusimpeeriumi pärandaks ta tõenäoliselt enamikus heategevusfondile ja midagi ka tulevikus adopteeritud lapsele. “Adopteerimiseks peab kahjuks küll mingi hetk tõesti lõplikult Eestist ära kolima, sest Eesti seadused ju siiani samasoolistel peredel adopteerida ei luba. Õnneks on tsiviliseeritud Euroopa riikides ammu vastupidises veendutud. See on muide üks põhjus, miks mitmed väga edukad sõbrad on Eestimaa lõplikult selja taha jätnud, et oma pereelu rahulikult elada,” lisab Peeter.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Tegutsemisjulguse said Rebased kaasa lapsepõlvest, Tallinnas Mustamäe majade vahel tegutsedes ja suviti Hiiumaal ning Lõuna-Eestis koos tädide onude lastega möllates, matkates ja onne ehitades. “Isa julgustas kõike proovima, ema oli see, kes meid rohkem kaitsta üritas,” meenutab Peeter, kelle seiklused viisid juba noorena rahvusvahelise seltskonnaga ookeanidele purjetama ja edasi USAsse õppima, kus ta lõpetas Harvardi ülikooli. “Meil oli ikka täielik vabadus võrreldes tänase generatsiooni lastega. Vahel mõtlen hirmuga, et mis küll neist lastest saab, kes hommikust õhtuni kuulevad oma vanematelt vaid seda, kuidas seda ja seda ei tohi teha, sest see on ohtlik... Ja meie suure vabadusega kaasnes ka vastutus!” meenutab Peeter lapsepõlve. “See on ka tänases ühiskonnas üks murekoht. Näiteks sõnavabadus. Arvatakse vääralt, et sõnavabadus tähendab, et tohid teisi solvata. Isegi meie politsei on arvamusel, et sõnadega kellegi ähvardamine polegi veel nagu päris kuritegu. Tegelikult on see tihtilugu hullemgi kui füüsiline vägivald. Aga õnneks muutub ka siin juba suhtumine,” lisab ta.
Otsing viis automüügist meelelahutusärisse
Autode müük oli esimene ettevõtlus, millega vennad koos tegelema asusid. “Katsetasime mitme alaga, jalatsid, rõivad. Oli huvitav näha momenti, kui üks asi vedama hakkas,” meenutab Priit.
Äri kasvas orgaaniliselt ja otsiti oma nišši, mida täita, kuni jõuti selleni, et renditi Sõpruse kino hoone, mille üks saal muudeti ööklubiks Holly¬wood. Teises näidati filme. Loomulikult oli kinno filme vaja ja klubisse muusikuid, siis ei mahtunud filmid enam ühte saali ära ja klubi jäi kontsertidele kitsaks. Mida teha? Ehitame oma meelelahutus- ja kaubanduskeskuse ja Solaris on täna püsti kui üks Rebaste edu märke. Loomulikult ei läinud kõik libedalt, kuid selge visioon on aidanud neil oma eesmärke saavutada ja tänaseks on Eesti Rebastele juba ammu kitsaks jäänud. Nende edukate ettevõtmiste nimekirja on lisandunud veinimõis Ungaris ja investeeringud mujal maailmas. Meelelahutuse vallas nad mitte enam ei vahenda sisu, vaid loovad seda. Peagi on linastumas nende oma film.
Üks tandemist suhtleb, teine analüüsib rohkem
Kuigi tundub, et vennad teevad kõike koos, on mõlemal ka omad ettevõtmised. “Alati on ju vabadus oma ideid ellu viia! Näiteks filminduse valdkond on siiani ka minu isiklikust huvist ajendatud tegevus, mitte äriline eesmärk. Mis ettevõtlust puudutab, siis siin on meil jah omavaheline kokku¬lepe, et kõik läheb ühisesse katlasse – nii ei teki probleeme, et kes mille peale kui palju aega kulutab,” selgitab Peeter vendadevahelist dünaamikat.
Huvi pärast on Rebased oma isiksuse profiili vaadanud ja asjatundjatega nõu pidanud, ent Peeter on rohkem avatud suhtleja ja Priit analüütilisem. Tugevamaks tiimiks liidavad neid nende sõnul erinevused.
“Ükski tiim ei toimiks, kui seal oleksid ühe inimese koopiad. Samas väärtushinnangud peavad olema sarnased. Iga inimene saab ennast muuta ja igasugused “isiksuse profiilid” on tegelikult täielik bullshit. Võib rääkida “isiksuse profiilist” praegusel ajahetkel, jah, aga iga inimene saab oma isiksust ja käitumist ise muuta. Ja seda kohe, mitte aastate jooksul. Tuleb vaid oma mõtlemist muuta ja vanad harjumused ja käitumismustrid kõrvale heita.”
Artikkel jätkub pärast reklaami
Tuleb vahet teha fantaasiatel ja plaanidel
“Fantaasiad on unistused, millest paljud inimesed unistavad, aga seejärel ei astu mitte ühtegi sammu, et neid ellu viia. Plaanid saavad tekkida vaid siis, kui oma unistuste teostamiseks tegutsed. Püüame seega vähem fantaseerida ning rohkem unistusi ellu viia. Mul õnneks ei tule hetkel ühtegi suurt teostamata plaani või unistust hetkel meelde. Vähemalt mitte töises valdkonnas,” räägib Peeter.
Ka kõik plaanitu ei lähe alati soovitult, on teada Pühajärve Beach Party ebaedu, probleeme oli ka Solarise ehitamisel. “Tuleb uskuda oma ideesse 100%, ja seda südamest, idee tasandil, mitte ärilistel kaalutlustel. Alati on igal teel takistusi. Minu jaoks on võtmeküsimus selles, kas püüad neid takistusi konstruktiivselt lahendada või lööd käega. Oleme alati lahendusi otsinud, vaeva näinud, pikki päevi tööd teinud,” lisab Peeter.
Hea firma valem – usalda, aga luba eksida
Rebased on jõudnud oma ettevõtluses etappi, kus ei pea enam ise iga päev 1000+n pisiasjaga tegelema.
“Oi, see on raske olnud. BDG algusaastatel kirjutas sõber ja nõukogu liige John Wilson märgukirja, kuidas peaksime vennaga rohkem süsteemi ehitama ja delegeerima ning vähem tulekahjusid kustutama. Eks ühel hetkel saad aru, et selleks, et rahulikult magada, pead õiged tiimiliikmed leidma, vastutuse delegeerima ning siis ka neid usaldama. Lubama inimestel vigu teha, õppida. Kui püüad aga ise kõike ja kõiki kontrollida, ei saa head ja jätkusuutlikku firmat üles ehitada. Siis jääd alati üksinda oma muredega,” räägib Peeter BDG ettevõtete grupi arendamisest. “Mul on südamest kahju nendest firmajuhtidest, kes ütlevad, et nad ei saa reisida ja oma kontorist nädalateks lahkuda, sest peavad kogu aeg näppu pulsil hoidma.”
Vendadest Rebastest kirjutas reedel ilmunud Äripäeva kuukiri Gentelmen. Muuhulgas on ajakirjas juttu sellest, kuidas Rebased said Ungaris asuva veinimõisa omanikuks ja mis on nende järgmise kümne aasta eesmärk.
Autor: Mariliis Pinn, Aivar Hundimägi