Meelis Mandel • 12. märts 2013 kell 12:11

KL: Flybe sihib kõiki Balti lennufirmasid

Soomlaste Kauppalehti arvamuse kohaselt võib Briti Flybel olla sihikul peale Estonian Airi ka Läti airBaltic ning Leedu lennuturg.

Järgneb refereering analüüsist:

Mõni aasta tagasi Suurbritannia koduturul hästi kasvanud Flybe on hakanud ringi vaatama. Ehkki ettevõte on kodus säästukuuril, tahab ta laieneda, kuid Kesk-Euroopa turud on kinni. Ruumi leidus põhjas, kus Finnair otsis siseturuliikluse operaatorit. Kahepeale Finnairiga loodi 2001. aasta lõpus Flybe Nordic, kes asus samuti ringi vaatama.

Eelmisel aastal prooviti Taanis osta raskustes Cimber Sterlingit, kuid jäädi SASile alla. Eestis aga võib minna teisiti. Flybe nimelt peab praegu läbirääkimisi koostööks raskustes Estonian Airiga.

Flybel on selge eelis, sest Eesti riigi võimalused on piiratud. Kui EL otsustab ettevõtte senise rahastamise ebaseaduslikuks kuulutada, on Estonian Air pankrotis. See jätaks Eesti lennuühendused, nagu omal ajal Leeduski, Läti airBalticu toimetada.

Samal ajal ei lähe airBalticul praegu kõige paremini. Ka Lätis on riigiabi vaatluse all ning kahjumi vähendamiseks vähendatakse karmilt lennuliine.

Olukorras, kus Leedus pole juba neli aastat tegutsevat lennufirmat ja Eestiga sarnaselt tahaks ka Läti oma lennufirmast lahti saada, võib Flybe vallutada Balti turud kergelt, sõlmides Baltimaadega koostööleppeid ja ühisfirmasid. Sest ettevõttel on koostöölepe Finnairiga, mis annab brittidele usutavust.

 

Hetkel kuum