Alyona Stadnik • 6. märts 2014 kell 8:12

Ukraina ajakirjanik: snaiprid ei olnud opositsioonist

 Endine Ukraina päevalehe toimetaja Maria ei usu, et snaiprite rünnak oleks korraldatud opositsiooni poolt, sest on liiga palju laipu ja risk, et see tuleb välja. 

"Olen alates esimesest päevast jälginud proteste ja sündmusi Maidanil ning osalenud rahumeelsetel koosolekutel," ütles ta Äripäevale antud intervjuus. Ajakirjanik ei soovinud oma täisnime avaldada.

"Mis puudutab snaipreid, siis jah, on olemas videolindistused, kus on näha, et tulistatakse mõlemalt poolt, nii valitsuse poolelt, kus seisis Berkut (eriüksuslased - toim), kui ka hotelli Kozatskyi juurest," sõnas Maria. "Ma ei ole ekspert, kuid minu arvates oli see snaiprite meeskond organiseeritud ning nad koordineerisid omavahel tegevust."

Kirjeldades olukorda Maidanil, märkis ta, et Maidani elanikud ja Berkut seisid tükk aega vastamisi, Berkut viskas uimastavaid granaate ja astus ette, Maidani inimesed põletasid rehve, et peatada Berkuti ja sõjaväelasi. "Mingil hetkel hakkas sõjavägi kiirelt taganema. Inimesed Maidanilt järgnesid ja seejärel alustasid snaiprid Ukraina hotelli poolt tulistamist. See oli lõks," ütles ta. "Üldiselt ei saanud see minu arvates olla opositsiooni korraldatud, sest raske oli ette arvata Maidani käitumist ja sellega seotud riske. Kui see oleks opositsiooni korraldatud, siis on liiga palju laipu ja suur risk, et see tuleb välja."

"Lisaks sellele asus suur osa snaipritest Maidani ees hotell Ukraina lähedal, umbes 200-300 meetrit Berkutist ja sõjaväelastest. Mina arvan, et pääseda sellele territooriumile ilma sanktsioonideta oleks olnud võimatu."

Eile tuli avalikkuse ette välisminister Urmas Paeti ja Euroopa Liidu kõrge ametniku Catherine Ashtoni telefonikõne, kus Paet märgib, et kuulis kodanikaktivist Olga Bogomoletsalt, et inimesi tapnud snaiprite taga ei pruukinud olla Viktor Janukovitš. "Mis puudutab Olga Bogomoletsat, siis ta tõesti on autoriteetne arst ja minu arvates aus ja korralik inimene," ütles Ukraina ajakirjanik. "Rünnaku ajal juhtis Bogomolets haiglat, mis asus kõige raskemas Maidani tsoonis. Paljud Maidani elanikud surid tal süles tulistamise ja granaaditükkidest saadud haavade pärast. Samuti jäid paljud just tänu Bogomoletsale ellu."

Mis puudutab Olga Bogomoletsa keeldumist olla tervishoiuminister, siis peamine keeldumise põhjus oli see, et valitsusse ei tulnud inimesed, kes olid aktiivselt Maidani sündmustesse kaasatud. "Samuti oli Bogomoletsa tingimuseks teha tervishoiusektoris avatud ja läbipaistvat tööd."

Siseministeeriumi eriüksuse Berkuti poole pealt sai ajakirjaniku sõnul surma viis inimest, kuid ekspertiis ei ole kindlaks teinud, kas kuulid tuli eest või tagant. Maidanil on tänase seisuga surma saanud 99 inimest, kellest enamik suri tulistamise tõttu. Üle 200 inimese on haavatud ja endiselt haiglas.

Hetkel kuum