Kapo: Süürias sõdijad on risk

Koit Brinkmann 14. aprill 2014, 14:00

Tänasel kaitsepolitseiameti aastaraamatu esitlusel märkis kapo peadirektor Arnold Sinisalu, et Eestist Süüriasse sõdima läinud isikud on alarmeeriv julgeolekurisk, kuna paljud neist saavad seal fundamentaalse islami poolt "ajupestud".

Kapo tuvastas, et Eestist on Süüriasse lahkunud mõned isikud, et osaleda sealses sõjategevuses või seda toetada. Sinisalu ei täpsustanud, kas nende hulgas on ka Eesti kodanikke või on need Eesti elanikud. "Me teame, kes nad on," märkis ta napilt.

Süüria kodusõjas osalevad kapo teatel äärmuslike opositsiooniliste liikumiste koosseisus tuhanded välisvõitlejad. Euroopast on Süüriasse siirdunud sadu isikuid, kelle motivatsiooniks on osaleda džihaadis ehk pühas sõjas kalifaadi loomise nimel. Enamik Euroopast Süüriasse siirdunud džihadiste on noored mehed.

Paljud saavad seal fundamentaalse islami poolt "ajupestud" ning nad kujutavad tulevikus ohtu Euroopas ning ka Eestis, märkis Sinisalu.

Eestist juba sõtta läinutele võib tulla veelgi järgnejaid. "Samuti ei saa välistada, et Eesti moslemikogukonna liikmete hulgast ka tulevikus ei reisita Süüriasse džihaadi toetama, kuna üksikud isikud on selleks huvi ilmutanud," märgitakse kapo aastaraamatus.

Seepärast palub kapo inimestel, kes on märganud oma lähedaste või tuttavate hulgas põhjendamatult suurenenud huvi ja tahet kriisikolletesse reisida, kaitsepolitseiga ühendust võtta.

Eesti islamikonvertiitide (usuvahetaja - toim.) kontaktid välismaiste islamiorganisatsioonidega on üha tihenenud. Eelmise aasta suvel organiseerisid aktiivsemad konvertiidid Süüria abistamise kampaania, mille käigus koguti Süüria sõjakoleduste läbielanute toetuseks märkimisväärne kogus riideid ja esmatarbeesemeid.

Kapo soovitusel tuleks hoiduda raha annetamisest, kui ei olda kindlad, et see realiseerub näiteks puhta joogivee või sooja söögina hädasolija laual.

"Üle maailma on paraku näiteid, kus heategevusliku organisatsioonide sildi all kogutud ja heas usus annetatud raha on suunatud hoopis terrorismi toetamiseks. Teisisõnu võib heauskse annetaja sada eurot minna põgenikele soojade riiete ostmise asemel hoopis laskemoona soetamiseks," märgitakse aastaraamatus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    15. April 2014, 13:39
    Otsi:

    Ava täpsem otsing