Sirje Rank • 28. aprill 2014 kell 9:24

Euroopa presidendiks pürgijad täna teledebatis

Täna peetakse esimene teledebatt Euroopa Parlamendis esindatud suuremate fraktsioonide nn esikandidaatide vahel, kelle seast parlamendi seisukoha järgi peaks tulema järgmine Euroopa Komisjoni president ehk Jose Manuel Barroso mantlipärija.

Debatis osalevad sotsialistide esinumber Martin Schulz, sakslane, kes praegu on Euroopa Parlamendi president. Euroopa rahvapartei esinumber on Jean-Claude Juncker, kauane, kuid tänaseks endine Luksemburgi peaminister ja Eurogrupi eksjuht. Liberaalide number üks on Guy Verhofstadt, endine Belgia peaminister.  Rohelisi esindab Saksamaa parlamendisaadik Ska Keller.

Debatti saab Eestis jälgida kell kaheksa õhtul Euronewsi kanalilt või veebi vahendusel aadressilt eudebate2014.eu või Europe by Satellite kanali vahendusel, kus ajakava leiab siit http://ec.europa.eu/avservices/ebs/schedule.cfm

Seni on Euroopa Komisjoni presidendi paika pannud liikmesriigid ning on üsna tõenäoline, et seda võimu ei taheta käest anda.

Briti ajaleht Financial Times on näiteks kirjutanud, et Suurbritannia peaministrile David Cameronile pole nimetatud esinumbrite seas ühtegi vastuvõetavat kandidaati. Cameron näeks sellel mõjukal kohal pigem mõnd uuemat ja liberaalsemate vaadetega poliitikut nagu Taani peaminister Helle Thorning-Schmidt. Ka Soome peaminister Jyrki Katainen on teatanud kodumaisest päevapoliitikast lahkumisest, et võimalusel Brüsselis jätkata.

Hetkel kuum