Rahapesu ninamees jäi tuvastamata

Marta Jaakson 14. mai 2014, 19:00

Eelmise aasta oktoobris mõisteti kriminaalkuriteos süüdi kaks meest, kes varastasid välisfirmadelt 300 000 eurot ning üritasid kuritegelikku raha puhtaks pesta nii Lätis kui Eestis, kirjutab 15. mai Äripäeva kaanelugu.

Keskkriminaalpolitsei pressiesindaja Kaarel Kuusk kommenteeris, et skeemi üht osalist, ebaseaduslikult äriühingute arvelt raha kandnud isikut üritati erinevate uurimistoimingute abil tuvastada, ent see ei õnnestunud.

Milliseid andmetöötlusprotsesse tuvastamatuks jäänud isik 2012. aastal kasutas, Kuusk kirjeldada ei saanud. Kohtumaterjalidest nähtub aga, et isik nakatas kannatajate arvutid viirusega ning seejärel sai ligipääsu pangarekvisiitidele.

Õiguskaitseorganid tabasid rahapesu toime pannud kaks Eesti kodakondsusega vene keelt kõnelevat meest, Vitali Piliptšuki ja Roman Osminkini, kes omastasid ja üritasid puhtaks pesta enam kui 300 000 eurot kuritegelikku raha. Kolmanda kahtlusaluse, Vladislav Serovi vastu kriminaalmenetlus lõpetati.

Kelmid lugesid sente

Rahapesuskeemi ühe mutrikesena kasutati seni valgustite ja mööbli müügiga tegelenud OÜd Angenet, mille omanik 2012. aasta augustis ehk kuu aega varem Andrejs Rumjancevsile müüs. 

Senine omanik pani ettevõtte müüki portaalis Okidoki, hinnaga 250 eurot. Ostuhuviga Rumjancevs võttis notariga kohtumisele kaasa ka Vitali, kelle perekonnanime Angeneti omanik ei teadnud, kuid kes esines ostuhuvilise sõbrana. Omavahel suhtlesid närvilised ostjad vene keeles. Notari juures läks ka kauplemiseks - ostjad soovisid firma hinnast 10% allahindlust, sest neil polnud väidetavalt piisavalt raha.

Ka polnud lätlasel piisavalt raha 17euroseks riigilõivuks ja selle tasuski Rumjancevs alles pärast meeldetuletust, saades Angeneti omanikuks augustis. Senisel omanikul aga tuli paari kuu pärast tehingut kelmusesse kaasatud firma asjus politseisse ütlusi andma minna.

Rambivalgusse kolmanda tehinguga

Õigusorganitele silma jäid mehed 2012. aasta 3. septembril, vaid päev enne seda, kui üritasid arvutikelmusi kasutades raha omastada. Seda seetõttu, et Pacific Coast Banker Bank saatis Nordea panka teate, et USA firma FCC Commercial Furniture Inc kontolt tehtud makse tuleb peatada, kuna tegemist on pettusega. Ameerika firma töötaja Carol Bergi arvuti oli nakatunud viirusega ning see võimaldas petturitel firma pangarekvisiidid saada.

Päev hiljem omastasid kelmid kahel korral Hispaania ettevõtte Agromotor agricultura y motorizacion S.A. arvelt enam kui 170 000 eurot. Firma esindusisik Eduardo Hernandez San Millan avastas samal päeval, et äriühingu arvelt on tehtud mitu autoriseerimata ülekannet ja esitas Eesti politseile dokumendid ning hagiavalduse. Hispaania pank Banco Santander SA tunnistas, et panga suhtes on arvutiprogrammide abil toime pandud rünnak.

Kurjategijaid jälitati

Rahapesuskeeme ajendas uurima nii finantsasutuste rahapesu kahtlused kui ka kannataja avaldus. Keskkriminaalpolitsei pressiesindaja selgitas, et Osminkin ja Piliptšuk tabati kriminaalpolitsei töö tulemusel erinevate uurimis- ja jälitustoimingute abil. Kuusk rõhutas, et kriminaalasja puhul oli olulisel kohal koostöö USA, Läti ja Hollandi õiguskaitseasutustega.

 

VAATA pildigaleriist kuidas raha liikus

 

Kelmide karistus küündis alla aastase vangistusega

Vitali Piliptšuk

Varem kohtulikult karistatud kolmel korral, tema nimel on 11 väärtegu. Sai karistuseks kolm aastat vangistust ja sundraha 800 ning kaitsjatasu 216 eurot, vangistuses tuli tal viibida kuus kuud, ülejäänud osa karistusest jätab kohus täitmisele pööramata, juhul kui süüdistatav ei pane kolmeaastase katseaja jooksul toime uut tahtlikku kuritegu.

Roman Osminkin

Sai karistuseks 3,5 aastat vangistust ning sundraha 800 eurot. Konfiskeeriti Svetlana Osminkina kui Roman Osminkini arvel omandatud vara: sõiduauto Lexus GS450H, BMW 730D ja valgest kullast sõrmus 14 briljantlihviga teemantiga. Vangistuses tuli tal viibida üheksa kuud, ülejäänud osa karistusest jätab kohus täitmisele pööramata, juhul kui süüdistatav ei pane nelja-aastase katseaja jooksul toime uut tahtlikku kuritegu. Osminikinit varem kohtulikult karistatud ei ole, väärtegusid on tema pagasis kaks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. May 2014, 10:50
Otsi:

Ava täpsem otsing