Maksupetturid kirjutavad end Eestisse sisse

Kadri Bank 14. mai 2014, 14:08

Rootsi maksuamet on luubi alla võtnud transpordiettevõtted, kes registreerivad end maksudest kõrvalehoidmiseks Eestisse, kirjutab Rootsi päevaleht Dagens Nyheter.

Rootsi transpordiettevõtjad registreerivad end Eestisse, kuigi kogu nende tegevus toimub Rootsis. Välismaalastest autojuhid kutsuvad end FIEdeks, kuid ei esita Rootsi riigile tuludeklaratsiooni.

Oma värskes raportis tõdeb Rootsi maksuamet, et kuigi maksupettused on enamikes sektorites vähenenud, siis transpordisektoris näitavad need kasvu. Ligi pooled, 47 protsenti transpordiettevõtjatest tunnevad, et nad on maksupetturite tõttu ebaõiglase konkurentsisurve all. 2007. aastal tundis sama 41% ettevõtjaist.

Rootsi tööandjad toetavad siinkohal transporditöötajateametiühingut, mis on pikka aega hoiatanud, et välismaiseid autojuhte kasutatakse ära, survestades neid madalama palgaga töötama. Maksuameti kontroll kinnitab sama ja seetõttu on võimud võtnud nüüd probleemi teravdatud tähelepanu alla.

"Leiame palju vigu ja mõned neist on selgelt kriminaalsed juhtumid, kus inimesi ära kasutatakse. See on üks viis, kuidas (teenuse - toim) hinda alla suruda," ütles lehele Rootsi maksuametis majanduskuritegudega tegelev Pia Bergman.

Tema sõnul pakutakse internetis täiesti avalikult abi nendele, kes soovivad tulumaksu maksmisest kõrvale hoida. Rootsi transpordiettevõte, millel on tekkinud probleem võimudega, saab osta nn tervikahenduse, kus firma ja selle aadress ning pangakonto registreeritakse näiteks Eestis, kus ettevõtlustulu ei maksustata. Seejärel Rootsi ettevõte suletakse, kuigi kogu tegevus jätkub endiselt Rootsis.

Vahel on loodud ka fiktiivsed töövahendusfirmad, mis on registreeritud Rootsist väljapoole, kuid tööjõu pealt ei maksta makse ei Rootsis ega teises riigis.

Levinud on ka nn vale-FIEd, kelle pealt Rootsi tööandjad ei maksa tööjõumakse ettekäändel, et viimased tegutsevad FIEna. Ent tegelikult ei maksa makse kumbki töölepingu osapool.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    16. May 2014, 12:28
    Otsi:

    Ava täpsem otsing