Valitsuspööre paneb Indias raha voolama

Harry Tuul, Romet Kreek 18. mai 2014, 09:21

India aktsiaturg tõusis reedel ligi neli protsenti, sest usutakse, et peaministriks pürgiv Narenda Modi paneb majanduse hoogsalt kasvama.

India aktsiad tegid reedel suurima tõusu alates 2009. aastast, tugevnes ka ruupia kurss dollari suhtes ja tõusid võlakirjade hinnad, kuna esialgsete valimistulemuste kohaselt juhib peamine opositsiooniline allianss, mis võib luua uue valitsuse.

Päeva sees näitas aktsiaindeks S&P BSE Sensex korraks isegi 6,15% tõusu, kerkides rekordilise 25 375,63 punktile. Hiljem andis tõus veidi järele, aktsiad olid 3,6% plussis. India ruupia tugevnes USA dollari vastu 1%.

"See on alles eelkava – tegelik film linastub järgmise kolme kuni viie aasta jooksul ja siin teenitakse palju raha," piltlikustas toimuvad Mumbais IIFL Wealth Managementi direktor Shishir Bajpai Bloombergile. "See on mitme aastase tsüklilise pullituru algus. Me suurendame oma rahapaigutustes aktsiate osakaalu."

Opositsiooniline Bharatiya Janata partei (BJP) ja tema liitlased juhivad, olles võtmas 326 kohta 542kohalises parlamendis. Alates 13. septembrist, kui BJP nimetas Narendra Modi peaministrikandidaadiks, on India aktsiate väärtus tõusnud 332 miljardi dollari võrra. Välisinvestorid on sel ajal suunanud India aktsiaturule 14,2 miljardit.

Suured lubadused veavad turgu üles

Investorite usk rajanebki suuresti BJP valimislubadustel. Nii plaanitakse näiteks rajada 100 uut linna ning ehitada kiirrongidele raudtee. Ka on valimislubadustes üleriigilise fiiberoptilise sidevõrgu rajamine. 63aastane Modi lubas töökohtade loomist ja puhast, efektiivset valitsust.

Alates septembrist, kui ta partei valis võitlema peaministri koha eest, on Modi lennanud 300 000 kilomeetrit ja kõnelenud 457 valimisüritusel. See presidendivalimiste stiilis kampaania on murdnud tavapärast India valmisrutiini, kirjutas Reuters. Tema peamiseks vastaseks on 43aastane Rahul Gandhi Kongressiparteist. Erakond, mis viis küll India iseseisvuseni Suurbritannia alt, kuid mis on nüüd silmitsi läbi aegade halvimate valmistulemustega, kuna nende kahe aastane valitsemisega on saatnud korruptsioon ja halvenenud majandus.

 „Modi on väga populaarne, kuna paljud inimesed on väsinud sellest, mis toimus läinud 2-3 aastal, kui administratsioon ja valitsus võtsid koha tagaistmel,“ ütles Aberdeen Asset Managemeti Singapuris töötav fondijuht Adrian Lim. „Börsirallit veavad meelestatus ja ootus, et Modi võidab.“

Analüütikud ootavad kasvu jätku

Nii vedasidki tõusu pangaaktsiad, kuna investorid spekuleerisid, et kiirem majanduskasv viib paraneva krediidikvaliteedini. Elektrijaamade aktsiad tõusid panuse tõttu, et paranev infrastruktuur suurendab elektri tarbimist. India valitsuse kümneaastase võlakirja tootlus kahanes 0,09 protsendipunkti võrra, 8,70 protsendile.

Bloomberg tegi Indias 19 maaklerfirma ja varahaldusfirma seas küsitluse, mille tulemused avaldati 9. mail. Sellest selgus, et kui BJP ja tema liitlased saavad vähemalt 266 kohta parlamendis, jätkab aktsiaturu tõus.

Tänavu on India aktsiaturg tõusnud kokku 18 protsenti. See on viinud India aktsiaturu 12kuuks prognoositud ettevõtete kasumi alusel arvutatud India aktsiaturu hinna-kasumi suhte 15-le. Üle maailma arenevate turgude aktsiatest koosneva MSCI arenevate turgude indeks on palju odavam. Selle hinna-kasumi suhe on vaid 10,6.

Üheksas voorus toimuvad valimised, mis algasid juba 7. aprillil, peavad selgitama välja 543 inimest, kes võtavad kohad sisse parlamendis. India valimiskomisjoni andmetel on keskmiselt valimistel osalemine rekordiline – 66,4% valijatest. 2009. aasta valimistel oli see 58% ja eelmine rekord pärineb 1984. aastast (64%).

TAUST:

India aktsiaturuga on huvitavad lood. Kui vaadata sealses kohalikus rahas ehk ruupias aktsiaturu liikumist, siis püstitati seal värskelt kõigi aegade kõrgeim tase 25 375,63 punkti. Võrdluseks – indeksit hakati arvutama 1978-79, kui algväärtuseks oli 100 punkti. Kui vaadata indeksit europõhiselt, siis tipust on asi veel kaugel. Indeksi kõrgeim tase oli 2008. aasta algusepoole, järgmine kord jõuti tipu lähistele 2010-11 paiku. Praegu on indeks sellest veel küllalt kaugel, kuid mitte püüdmatult.

Kuidas saab Indiasse investeerida?

Kõige lihtsam on osta India suunalist börsil kaubeldavat fondiosakut (näiteks USA aktsiaturul sümbolitega INP, PIN või EPI. Need aktsiad on näiteks Swedbanki internetipangas börsil kaubeldavate fondide all valikus arenevad turud USD.

Võib ka valida aktiivselt juhitud ehk börsil mitte olevat fondi. Kui olete kunagi paigutanud raha mõnda BRIC-fondi või investeerimishoiusesse, siis osa paigutatud rahast töötab juba Indias, mis on üheks neljast aktsiaturust, kuhu selle nimetuse all raha paigutati. USA aktsiaturul leiab ka üksikud India ettevõtted, kuid sellisel juhul on vaja minna rohkem süvitsi, uurides antud valdkondade eripärasid Indias või ekspordi korral nende eksporditurgude olukorda.

Ma investeerisin kunagi India suuruselt teise panga ICICI Banki aktsiasse, millega saab tehinguid teha USA aktsiaturul. Et see aktsia ei toonud oodatud tulemust, sai need müüdud. India puhul on garanteeritud, et kõik seal tegutsevad ettevõtted peavad maadlema tohutult vohava bürokraatiaga, logistiliste probleemidega ja ka elektrikatkestustega. Ehk suudab selles vallas midagi muuta nn Modinomics, kuigi reformide teostamise ja nende kiiruse suhtes olen ma India osas äärmiselt skeptiline. See aga ei tähenda, et sinna investeerides ei oleks võimalik raha teenida või kaotada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. May 2014, 13:47
Otsi:

Ava täpsem otsing