Sirje Rank • 10. september 2014 • 1 min
Jaga lugu:

Soome hädas euroala defitsiidinormiga

Soome ei suuda enam euroala reeglitest kinni pidada - nii sel kui tuleval aastal on Soome struktuurne defitsiit lubatust oluliselt suurem, kirjutas Helsingin Sanomat.

Soome rahandusministeeriumi uued arvutused näitavad, et defitsiidi suurus võib tänavu ületada 1% taseme SKPst kevadel prognoositud 0,7% asemel.

Struktuurse defitsiidi puhul on välja jäetud hetkekonjunktuuri mõjud, see näitab perspektiivis riigi rahanduse jätkusuutlikkust.

Kui Soome tahaks püsida lubatud raames, tähendaks see veel üle miljardi euro ulatuses kärpeid ja kokkuhoidu, vahendab leht.

Struktuurse defitsiidi normiks on seatud 0,5% SKPst, millest võib mõnevõrra, kuid mitte oluliselt hälbida. Soome rahandusministeeriumi arvutuste järgi hälbib Soome normist oluliselt nii sel kui tuleval aastal, Euroopa Komisjon avaldab oma hinnangud novembri alguses.

Endine Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Olli Rehn hoiatas juba aasta alguses, et Soome struktuurne defitsiit süveneb.

Euroopa Komisjon pole ainus, kes jälgib riigi rahanduse seisu ja reforme. Ka suured reitinguagentuurid jälgivad Soomet - sel nädalal on Helsingis agentuuri S&P esindajad, kes on Soome tipptasemel reitingu (AAA) nõrgenenud majandusnäitajate tõttu vaatluse alla võtnud.

AAA reiting on olnud Soome puhul tunnistuseks, et struktuursed probleemid on kontrolli all ja nendega tegeletakse.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt