• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Bakuu-protsessis kergendati karistusi

  Tõnis Haavel (vasakult), Harles Liiv ja Erki Piirsalu kuulamas esimese astme süüdimõistvat kohtuotsust tänavu mais.Foto: Andras Kralla

  Tallinna ringkonnakohus kergendas Bakuu-afääri eestlastest kohtualuste karistusi, kuid mõistis nad süüdi. Leedulane Šarunas Skyrius pääses kohtu alt kuriteo aegumistähtaja möödumise tõttu.

  Erki Piirsalu, Tõnis Haavel ja Harles Liiv said teises kohtuastmes karistuseks tingimisi vangistused ning ei pea reaalselt osa vanglakaristust ära kandma, nagu otsustati esimeses astmes. Vähenesid ka tingimisi vangistuste pikkused. Piirsalu karistuseks määras ringkonnakohus 2 aastat, Haavelile ja Liivile 7 kuud tingimisi vangistust ja seda kõigi puhul 3-aastase katseajaga.
  Riigiprokurör Steven-Hristo Evestus ütles Äripäevale, et on teise astme otsusega üldjoontes rahul ning et süüdi mõistetud kohtualustele määras kohus sellised karistused, nagu temagi taotles. Šokivangistust Evestus ei taotlenud.
  Gild Financial Advisory Servicesi (GFAS) rahaline karistus vähenes 150 000 eurolt 50 000 eurole. Šarunas Skyriuse suhtes kriminaalmenetlus lõpetati kuriteo aegumistähtaja möödumise tõttu ja teda ringkonnakohus seega erinevalt Harju maakohtust süüdi ei mõistnud.
  Bakuu-afääri investorite tsiviilhagi rahuldas ringkonnakohus aga pea täielikult, mis tähendab süüdi mõistetud kohtualustele hiigelnõudeid nende vastu. Piirsalu, Haavel, Liiv ja GFAS peavad otsuse kohaselt investoritele hüvitama umbes 7 miljonit eurot. Harju maakohtule uueks arutamiseks saadeti tagasi nelja investori hagid: Pirshagi OÜ, OÜ Tertius, Marijus Kalesinskas ja Mindaugas Girjotas. Nende nelja hagi maht on aga kokku u 120 000 eurot, mis on vaid pisike osa kogu tsiviilhagist.
  Tõnis Haavel (vasakul) ja Harles Liiv kevadel Harju maakohtus.Foto: Andras Kralla
  Esimeses astmes mõisteti kohtualused reaalselt vangi
  Harju maakohus mõistis 30. mai kohtuotsusega Bakuu-afääri kohtualused reaalselt vangi 3-6 kuuks. Erki Piirsalu mõisteti esimeses astmes vangi 3 aastaks, millest koheselt ärakandmisele kuulub 6 kuud. Tõnis Haavel mõisteti vangi 2 aastaks ja 6 kuuks, koheselt ärakandmisele kuulub sellest 6 kuud. Harles Liiv mõisteti vangi 2 aastaks ja 3 kuuks, koheselt ärakandmisele kuulub 3 kuud. Šarunas Skyrius mõisteti vangi 2 aastaks ja 3 kuuks, koheselt ärakandmisele kuulub sellest 3 kuud. GFASile mõisteti esimeses astmes 150 000 eurot rahalist karistust.
  Lisaks rahuldas Harju maakohus täielikult kokku enam kui 12 miljoni eurose tsiviilhagi, mille olid kohtule esitanud Bakuu projekti investorid. Piirsalult, Haavelilt, Liivilt ja GFASilt mõisteti välja 7 miljonit eurot — suurinvestorid Marcel Vichmann ja Hans H. Luik loobusid nõudest Skyriuse vastu seoses kohtuvälise kokkuleppega ja ülejäänud osa hagist mõisteti solidaarselt välja kõigilt süüdistatavatelt.
  Prokurör küsis tingimisi vangistusi
  Riigiprokurör Steven-Hristo Evestuse karistusettepanek süüdistatavatele oli tingimisi vangistused Erki Piirsalule, Tõnis Haavelile, Harles Liivile ja Šarunas Skyriusele ning rahatrahv 50 000 ­eurot juriidilisele isikule GFAS. Lisaks tegi prokurör ettepaneku mõista süüdistatavatelt välja kogu investoritele tekitatud kahju.
  Harju maakohus mõistis kohtualustele karmimad karistused, kui oli prokuröri ettepanek. Selline praktika pole väga levinud. Ringkonnakohtus karistused leevenesidki.
  TAUST
  Esimene investeerimiskelmuse protsess
  2007. aasta 18.–26. juulil korraldas GFAS kinnise võlakirjade emissiooni planeeritud kogumahus 16,5 miljonit eurot. Raha laekus investoreilt reaalsuses kokku veidi üle 12 miljoni euro.
  2012. aasta juunis ehk üle kahe aasta tagasi saatis riigiprokuratuur kohtusse investeerimiskelmuse kriminaalasja, millest sai alguse Eesti esimene investeerimiskelmuse kohtuprotsess.
  Investeerimiskelmuse täideviimise süüdistus esitati Bakuu-afääris Erki Piirsalule, kelmusele kaasaaitamises ­Tõnis Haavelile, Harles Liivile ja ­Šarunas Skyriusele. Kõik süüdistatavad on varem karistamata. Juriidilistest isikutest esitati süüdistus aktsiaseltsile Gild ­Financial Advisory Services (praeguse nimega AS GFAS).
  Riigiprokuratuuri süüdistuse järgi ilmnes võlakirjade emissiooni ettevalmistamise ja korraldamise käigus mitmeid täitmata või tingimustele mittevastavad asjaolusid, millest ei teavitatud potentsiaalseid investoreid ega katkestatud emissiooni. Süüdistatavate esitatud va­le­­andmed näitasid pakkumist soodsamas valguses, motiveerides investoreid investeerima, teatas prokuratuur. Süüdistus keskendub investeeringu saamise asjaoludele, kuivõrd raha kasutamises polnud võimalik kellelegi süüdistust esitada. Aserbaidžaan ­Eesti uurijatega koostööd ei teinud.
  Süüdistatavate kaitsjad tõid kohtuprotsessis oma kaitse­kõnedes välja süüdistuse nõrkusi, viitasid uurimise kallutatusele ja paljule muule. Igatahes on nende kindel ettepanek olnud, et süüdistatavad tuleb õigeks mõista ning ka investorite esitatud tsiviilhagi läbi vaatamata jätta.
  Koos kriminaalasjaga esitas kohtualuste vastu tsiviilhagi üle 30 investori. Suuremad investorid olid ärimehed Marcel Vichmann ja Hans H. Luik.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Tarmo Ulla: kui kukud, tõuse ja proovi uuesti!
Arvamuskonkursi Eduka Eesti toetaja, Swedbank Eesti juhatuse liige, eraisikute panganduse juht Tarmo Ulla teeb üleskutse panustada konkursile ideedega, mis aitavad suunata meie noori rohkem tegelema huviharidusega, et väärtustada meeskonnatööd.
Arvamuskonkursi Eduka Eesti toetaja, Swedbank Eesti juhatuse liige, eraisikute panganduse juht Tarmo Ulla teeb üleskutse panustada konkursile ideedega, mis aitavad suunata meie noori rohkem tegelema huviharidusega, et väärtustada meeskonnatööd.
Meta jääb vähemalt Nasdaqil esialgu Facebookiks edasi
Nime Meta Platformsiks vahetanud Facebook kaupleb veel mõnda aega Nasdaqi börsil vana sümboli FB all.
Nime Meta Platformsiks vahetanud Facebook kaupleb veel mõnda aega Nasdaqi börsil vana sümboli FB all.
Põllumajandustootjate TOP: olukord on pinev, aga samas ka põnev
Tänavuse Põllumajandustootjate TOPi võitnud teraviljatootja Aru Põllumajanduse OÜ arendusjuhi Karl Lindami sõnul on olukord põllumajandussektoris pinev, ent samas ka põnev.
Tänavuse Põllumajandustootjate TOPi võitnud teraviljatootja Aru Põllumajanduse OÜ arendusjuhi Karl Lindami sõnul on olukord põllumajandussektoris pinev, ent samas ka põnev.
Digi-Eesti lööb Dubai Expol laineid burgeriga
Dubai maailmanäitusele Expo 2020 läks iga riik oma looga. Eesti sõnum on olla maailma kõige edasijõudnum digiühiskond, kuid muljet avaldab ka eestlaste burger.
Dubai maailmanäitusele Expo 2020 läks iga riik oma looga. Eesti sõnum on olla maailma kõige edasijõudnum digiühiskond, kuid muljet avaldab ka eestlaste burger.