Sirje Rank • 31. oktoober 2014 • 1 min
Jaga lugu:

Jaapani keskpank üllatas

Jaapani keskpanga juht Haruhiko Kuroda selgitamas panga poliitikamuutust.  Foto: Scanpix/Reuters

Jaapani keskpank teatas reedel ootamatult, et suurendab esimest korda pooleteise aasta jooksul keskpanga tugioste, kuna sihiks seatud 2%se inflatsioonitaseme saavutamine näib käest libisevat.

Jaapani keskpank teatas, et suurendab oma tugiostud, mis on keskpanga instrumendiks inflatsiooni hoogustamiseks, aastas 80 triljonile jeenile siiani sihiks seatud 60-70 triljoni jeeni tasemelt. Eelkõige plaanib keskpank osta Jaapani valitsuse võlakirju. Samuti plaanib keskpank kolmekordistada aktsiate ja varafondide tugioste.

Selle sammuga kinnitab keskpank, et peaminister Shinzo Abe majanduse taaselustamise programm on kevadisest käibemaksu tõstmisest tagasilöögi saanud. See on vähendanud eratarbimist ja maailma suuruselt kolmanda majandusruumi toibumise kursilt lükanud, kirjutab Wall Street Journal.

Jaapani keskpank ei muutnud oma hinnangut, et majandus on toibumas, kuid näeb viimastes nõrgenenud majandusnäitajates ohtu oma eesmärgile Jaapani majandus deflatsioonispiraalist välja raputada.

Turgudele tuli Jaapani keskpanga tänane samm täieliku üllatusena. Mingeid eelnevaid vihjeid ei olnud.

Uudis viis Nikkei börsiindeksi suurimale päevasisesele tõusule viimase seitsme aasta jooksul. Dollari kurss ületas 110 jeeni piiri, noolides tasemeid, mida pole nähtud kuus aastat.

Jaapani keskpank liigub USA keskpangale vastupidises suunas, mis on just oma tugiostude programmi lõpetamas. Sellest võidavad Jaapani ekspordifirmad, kellele on abiks Jaapani jeeni nõrgenemine.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt