Äripäev • 26. november 2014 • 2 min
Jaga lugu:

Mediaantasu kasvas aastaga 39 eurot

Mediaantasu kasvas aastaga 39 eurot.  Foto: Veiko Tõkman

2014. aasta III kvartali mediaanväljamakse oli 677 eurot kuus, mis on ligi 40 eurot rohkem kui möödunud aastal samal ajal, teatas maksuamet.

Statistikaameti (SA) ja MTA andmed väljamaksete kohta ei ole võrreldavad. Kolm peamist erinevust metoodikate vahel on järgmised:

1. Tasuliigid – SA avaldab keskmist palka, mis sisaldab aja- ja tükitöö tasu, puhkusetasu, mitterahalist ehk loonustasu, ebaregulaarseid preemiaid ja lisatasusid. MTA ei avalda keskmist palka, vaid isiku kohta tehtud erinevaid väljamakseid, mis on seotud töösuhtega.

2. Ajaline nihe – SA andmed on tekkepõhised, MTA andmed kassapõhised. Näiteks augustis teenitud palk läheb SA arvestuse kohaselt augusti arvestusse, ent MTA arvestuses septembrisse, millal see välja makstakse.

3. Töötajate arv – osalise ja täistööajaga töötajate palga võrdlemiseks taandab SA töötajate arvu täistööajale. Brutokuupalkade kogusumma jagatakse täistööajale taandatud töötajate keskmise arvuga. MTA võtab arvesse kõik inimesed, kellele on tehtud väljamaksed, sõltumata kas väljamakse on inimesele tehtud täistööaja või osalise tööaja eest. Andmete alus on maksudeklaratsiooni lisa 1, deklareeritud väljamaksete kogusumma jagab MTA inimeste arvuga, kellele väljamakseid on tehtud.

Käesoleva aasta kolmandas kvartalis töötajatele tehtud väljamaksete summa oli kokku 1,45 miljardit eurot, mis maksti välja 569 353 inimesele. Viimati oli väljamaksete saajate hulk sellest kõrgem 2008. aasta lõpus. Selle aasta kolmanda kvartali mediaanväljamakse oli 677 eurot kuus.

2013. aasta III kvartalis tehti väljamakseid kokku 553 804 inimesele ja väljamaksete summa oli kokku 1 332 804 871 eurot. Võrreldes möödunud aasta III kvartaliga on väljamaksete saajaid tänavu 15 549 võrra rohkem. Mediaanväljamakse oli 2013. aasta III kvartalis 638 eurot kuus.

Mediaanväljamakse tähistab summat, millest suuremaid ja madalamaid väljamakseid oli võrdselt.

Maksu- ja tolliameti kvartaalsete väljamaksete statistika sisaldab palka ja muid tulumaksuga maksustatavaid tulusid, mida tööandja deklareerib tulu- ja sotsiaalmaksu deklaratsiooni lisas. Selle hulka ei kuulu koondamishüvitised.

Statistikaamet: brutokuupalk tõusis 5%

Statistikaamet teatas täna, et keskmine brutokuupalk oli 2014. aasta III kvartalis 977 eurot ja brutotunnipalk 5,89 eurot. Mullu sama ajaga võrreldes tõusis keskmine brutokuupalk 5,0% ja brutotunnipalk 5,6%.

Reaalpalk tõusis 2014. aasta III kvartalis 5,6%. Reaalpalk tõusis eelmise aasta sama kvartaliga võrreldes kolmeteistkümnendat kvartalit järjest.

Keskmine brutopalk oli statistikaameti andmetel juulis 984 eurot, augustis 956 eurot ja septembris 990 eurot.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt