Sirje Rank • 4. detsember 2014 kell 11:44

Euroopa Keskpank intressimäärasid ei muutnud

Euroopa Keskpanga uus hoone  Foto: Scanpix/Reuters

Täna esimest korda Euroopa Keskpanga uues hoones euroala intressimäärasid arutanud Euroopa Keskpanga nõukogu jättis enim jälgitud baasintressi määra 0,05% tasemel muutmata.

Otsus oli ootuspärane. Ükski agentuuri Bloomberg küsitletud 54 analüütikust ei prognoosinud muutust.

Taas odatakse huviga Euroopa Keskpanga juhi Mario Draghi pressikonverentsi, kus ta otsust põhjendab ning avalikustab ka keskpanga uue majandusprognoosi.

Läinud kuul ütles Draghi, et keskpangal tuleb nii kiiresti kui võimalik inflatsiooni kiirendada. See ajas ootused üles, et Euroopa Keskpank on USA ja Jaapani eeskujul käivitamas suuremahulist võlakirjade tugiostuprogrammi, et tõrjuda deflatsiooni.

Samas on Euroopa Keskpanga juhtkonnast tulnud viimastel nädalatel signaale, et pigem eelistab pank siiski veel oodata. Enne soovitakse suuremat selgust seni käiku lastud stiimuli mõjudest. Sellest on möödas vaid mõned nädalad, kui keskpank alustas varaga tagatud väärtpaberite ja kaetud võlakirjade oste. Tuleval nädalal on euroala kommertspankadel aga taas võimalus keskpangast odavaid pikaajalisi likviidsuslaene (TLTRO) taotleda.  

Novembris aeglustus inflatsioon euroalal Eurostati andmeil vaid 0,3%-le, mis on viie aasta nõrgim näit ning juba pikka aega kaugel euroalal optimaalseks hinnatud tasemest kahe protsendi lähistel.

Septembrikuises majandusprognoosis visandas Euroopa Keskpank euroalal tänavu 0,9% ja tuleval aastal 1,6% suurust SKP kasvu, mis 2016. aastaks kiireneks 1,9%-le. Inflatsiooni prognoosis keskpank tänavu 0,6%, mis tuleval aastal kiireneb 1,1%-le ja kerkib 2016. aastaks 1,4%-le.

Töötuse määr euroalal on keskmiselt 11,5%.

Hetkel kuum