Äripäev • 13. veebruar 2015 kell 6:29

Sulling: Tere ja E-Piim sõlmisid Jaapanis esimesed lepingud

ASi Tere juht Oliver Kruuda.  Foto: Raul Mee

Eesti piimatöösturid allkirjastasid Jaapani suurkorporatsiooniga Marubeni Corporation esimesed lepingud Eesti lõssipulbri ja juustu müügiks, teatas väliskaubandus- ja ettevõtlusminister Anne Sulling.

Eesti piimatöösturid on alustanud ostja nõuetele vastavate toodete valmistamist ning esimesed pulbritarned toimuvad märtsis ning juustutarned enne suve, teatas majandusministeerium. Oodata on ka jätkulepinguid kevadsuviseks perioodiks.

Sullingu sõnul on tähelepanuväärne, et Eesti piimatöösturitel on õnnestunud Jaapani turule pääsemiseks kokkulepeteni jõuda mõne kuuga, kuigi tavaliselt võib uutele turgudele minek võtta aastaid. Esimese sammuna on Marubeni sõlminud lepingu ASiga Tere lõssipulbri tarneks ja ASiga E-Piim juustu tarneks. "Lähiajal on neile lepingutele oodata ka lisa," ütles Sulling.

Sulling teatas, et eesmärk on tarnida Jaapanisse 5000 tonni laabijuustu, mis on 25% toodangust, ja 5000 tonni lõssi- ja vadakupulbreid aastas. "Seega soovime suunata Jaapani turule kogu seni Venemaale läinud piimatoodete mahu," märkis ta. Sullingu sõnul tegutseb Marubeni Corporation enam kui 65 riigis ning seeläbi võib Eesti piimatoodang jõuda Jaapani kõrval ka teistele Eesti jaoks uutele turgudele.

Sulling alustas läbirääkimisi Marubeni Corporationiga 2014. aasta septembris. Marubeni delegatsioon käis esimest korda Eestis eelmise aasta novembris ning kohtus siin kõigi Eesti Piimaliidu liikmetega. Esimesed proovikogused saadeti Jaapanisse oktoobris. Marubeni esindajatega toimusid kohtumised ka Sullingu Jaapani-visiidi raames tänavu jaanuaris.Sullingu sõnul õnnestus Eesti piimatöösturitel Marubeniga kiiresti läbirääkimistesse asuda ja esimeste tulemusteni jõuda tänu Eesti varasemale koostööle Marubeniga CO2-kvooditehingute puhul.

Hetkel kuum