Tööstustoodangu tootjahinnaindeksi muutus oli jaanuaris võrreldes detsembriga -0,2% ja võrreldes eelmise aasta jaanuariga -2,2%, teatas statistikaamet.

- Indeksit mõjutas teiste seas ka elektrienergia tootmise hinnalangus.
- Foto: Reuters/Scanpix
Tootjahinnaindeksit mõjutas jaanuaris võrreldes eelmise kuuga keskmisest enam hindade langus elektrienergia, gaasi, auru ja konditsioneeritud õhuga varustamises ning toiduainete tootmises, samuti hindade tõus elektriseadmete tootmises.
"Oluliselt süvenes hinnalangus toiduainete tootmises, kus hinnad langesid aastaga 2,4% ja kuuga 1,1%. Peamiseks mõjutajaks oli piimatööstus, kus enam kui pool aastat tagasi alguse saanud tooraine kokkuostuhindade langus hakkas aastases hinnavõrdluses kajastuma alles nüüd," kommenteeris majandusministeeriumi analüütik Karel Lember. "Toiduainete tootmises odavnesid hinnad kõigis toiduainete tööstuse alamsektorites peale puu- ja köögivilja töötlemise ja säilitamise."
Suurematest tööstussektoritest paistsid aastases võrdluses hinnakasvuga silma paberitööstus (5,4%) ja muude masinate ja seadmete tootmine (1,8%). Kuises võrdluses oli kiireim kasv jookide tootmises, kus aktsiisitõusust mõjutatuna kasvasid hinnad detsembriga võrreldes 2,4%.
Artikkel jätkub pärast reklaami
2014. aasta jaanuariga võrreldes mõjutas indeksit keskmisest enam hinnalangus kütteõlide tootmises, elektrienergia, gaasi, auru ja konditsioneeritud õhuga varustamises ning elektroonikaseadmete tootmises, samuti hinnatõus mäetööstuses.

- Tööstustoodangu langus
- Foto: Statistikaamet
Ekspordihinnaindeksi muutus oli jaanuaris võrreldes detsembriga -0,6% ja võrreldes eelmise aasta jaanuariga -5,0%.
Eelmise kuuga võrreldes langesid jaanuaris keskmisest enam naftasaaduste, elektrienergia ja keemiatoodete hinnad, samas tõusid metalli ja metalltoodete ning puidutoodete hinnad.
Impordihinnaindeksi muutus oli jaanuaris võrreldes detsembriga -1,8% ja võrreldes eelmise aasta jaanuariga -5,8%.
Eelmise kuuga võrreldes langesid jaanuaris keskmisest enam elektrienergia, naftasaaduste, keemiatoodete ja toiduainete hinnad, samas tõusid põllumajandussaaduste, tekstiiltoodete ja metallide hinnad.
Ettevõtjate prognoosid lähikuudeks on püsinud juba mõnda aega muutumatuna, märkis Lember. "Üle kolmveerandi Eesti Konjunktuuriinstituudi küsitletud töötleva tööstuse esindajatest arvas, et müügihinnad lähiajal ei muutu. Ülejäänute seas olid mõningases ülekaalus need, kes ootasid hindade alanemist. Suuremat võimalust hindade languseks nähti puidutööstuses ning kummi- ja plastitööstuses," ütles Lember.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!