Marge Väikenurm • 1. juuni 2015 kell 21:01

Guido Pärnits: uus ärikeskus tuleb valel ajal

Ülemiste keskuse juht Guido Pärnits leiab, et uue keskuse jaoks Tallinna kaubandusturul ruumi ei jätku.  Foto: Eiko Kink

Merko võitis viimase aja kallima lepingu, hakates sel kuul Tallinna ehitama uut kaubanduskeskust, millest on aastaid räägitud. Ülemiste keskuse juht Guido Pärnits laidab projekti.

Pro Kapital Grupp ostis Peterburi maanteel asuva kinnistu 1990ndate lõpus. Samast ajast pärineb ka idee keskus rajada. "Projekt on naljaga pooleks öeldes kestnud juba aastakümneid," muigas Pro Kapital Grupi tegevjuht Allan Remmelkoor. Tõsisemalt hakkas ettevõte keskust planeerima aastatel 2007-2008, kui alustati algse kontseptsiooni muutmisega. Nüüdseks on mõte tegelikkusele lähemale jõudnud. Võetud on pangalaen, leping ehitajaga sõlmitud ja 56 protsendil keskuse kaubanduspinnast ka rentnikud olemas.

Reedel sõlmisid AS Merko Ehitus Eesti ja AS Pro Kapital Grupi kontserni kuuluv tütar Tallinna Moekombinaat lepingu kaubandus- ja meelelahutuskeskuse T1 ehitamiseks. Ehitus läheb maksma 70 miljonit eurot, keskus ise kerkib 2017. aasta sügiseks. Ehitatava hoone brutomaht on kokku umbes 130 000 ruutmeetrit, sellest üle 52 000 ruutmeetri on üüripindu.

Kuna lepingu maht paneb selged piirid, suutsid hankel lõpuks konkureerida vaid kolm suuremat ehitusettevõtet. Peale Merko üritasid lepingut saada nii Nordecon kui ka Fund Ehitus. Läbirääkimised kestsid pikalt, esimesed pakkumised saabusid juba aasta tagasi.

“Kipsplaat või raudbetoon ei saa Nordeconile või Fundile erinevalt maksta, kui kogused ja tehnilised nüansid on teada,” kirjeldas valikut Pro Kapital Grupi tegevjuht Allan Remmelkoor. Tema sõnul mängis valikul hoopis paljuski rolli Pro Kapital Grupi varasem hea kogemus Merkoga, kui viimane ehitas Kristiine keskust.

Ülemiste keskuse naabrusse kerkiva Pro Kapitali uue kaubanduskeskuse eskiis.  Foto: Pro Kapital

Hiljaks jäänud

Ülemiste Keskuse juhataja Guido Pärnits suhtub uue kaubanduskeskuse ehitamisse kriitiliselt. Pärnitsa hinnangul astub Pro Kapital Grupp oma sammu valel ajal. “Nad on õige aja maha maganud. Kui nad oleksid ehitanud seda enne, kui Ülemiste hakkas laienema, siis oleksid neil oluliselt paremad šansid edukad olla,” on Pärnits kriitiline – väites, et temas ei räägi konkurent. “Võib-olla kõlan, nagu mõtleksin ainult Ülemiste keskusele. Teps mitte! Kui oleksin sõltumatu analüütik, siis mõtleksin samamoodi. Ma ei tea turul palju inimesi, kes seda keskust ootaksid.”

Pärnits leiab, et Tallinna turg ei vaja uut kaubanduskeskust. Kui lisanduvad mõned üksikud, näiteks viis-kuus kaubamärki, siis turgu see tema sõnul ei rikasta. “H&M-i oodati, teine, mida oodatakse, on Ikea, aga see pole selle kontseptsiooniga seotud. Kui ehitame juurde, siis nõrgestab see teisi. Ma ei pea silmas kaubanduskeskusi, vaid rentnikke,” ütles Pärnits, põhjendades, et kaupluste käive väheneb.

Õhus kahtlus

Peale selle ei ole Pärnits täiesti kindel, et projekt, mis on praeguseks paberile jõudnud, tehakse võiduka lõpuni. Pärnits meenutas näitena Panorama City loomise luhtumist.

Hankel Merkole alla jäänud ehitusfirma Nordecon juht Jaano Vink aga kiidab Pro Kapital Grupi meeskonda, kes on tema sõnutsi teinud väga korralikku ehituslikku eeltööd. Seega pole tema hinnangul kahtlustki, et ehitus õnnestub.

Allan Remmelkoor on kindel, et uue keskuse jaoks jagub Tallinnas ruumi. Küll aga peab iga uus keskus peitma endas uusi jooni, mis ei sõltu vaid huvitavatest kauplustest. “Keskus sünnib kavandatava Tallinna ühistransporditerminaliga, Rail Balticu raudteevaksali ja moodsa linnakeskusega. Viie aasta pärast, arvan, on kogu see piirkond tundmatuseni muutunud.”

Hetkel kuum