Koit Brinkmann • 11. juuni 2015 kell 13:15

Minister Michalil üllatav osalus bussifirmas

Kristen Michalil on üllatav osalus bussifirmas  Foto: Raul Mee, Äripäev

Värsketest majandushuvide deklaratsioonidest selgub, et majandus- ja taristuminister Kristen Michalil on 24 ASi Hansa Bussiliinid aktsiat. Ettevõte osaleb aktiivselt avaliku liiniveo hangetel ja bussivedude reguleerimine on Michali haldusalas.

Hansa Bussiliinid on omal ajal erastatud Viljandi ATP järeltulija ning ministri aktsiad pärinevadki erastamise ajast. Ettevõtte suuraktsionäri Hansabuss ASi juhatuse liige Neeme Tammis oli üllatunud, et neil on kaasaktsionäriks minister. "Olen teadlik, et ca 2,8 protsenti aktsiaid on ca 15-17 väikeaktsionäri käes, aga pole kunagi huvi tundnud, kes nad on," sõnas ta.

Info täpsustamise järel lisas Tammis, et kõigi aktsionäridega on alati vastavalt seadusele suheldud ja neid üldkoosolekule kutsutud, kuid ainult mõni aktsionär annab aeg-ajalt tagasisidet. Enamik tähitud kirjadest tuleb tagasi.  

Puhkuse ajast reservohvitseride kursusel viibiv Michalil vastas küsimustele kirjalikult.

Teie majandushuvidest selgub, et omate 24 ASi Hansa Bussiliinid aktsiat. Mis asjaoludel Te need omandasite?

Täpset soetusaastat ei mäleta, küllap on need omandatud siis, kui kehtisid erastamisväärtpaberid või umbes sellest ajastust. Siis oli ettevõttel teine nimigi. Saan täpset aega kontrollida, kui olen õppelt tagasi.

Kas olete osalenud aktsionäride üldkoosolekutel? Kui palju ning kas olete saanud ettevõttest dividende?

Koosolekutel ei ole osalenud, dividende ei tea. Arvan, et makstud pole, kuid pean kontrollima, saan ka seda teha arvutist, kui olen Tallinnas tagasi.

Kas minister, kes kureerib bussiveoliiklust, peaks/võiks ühe turuosalise aktsiatest loobuda?

24 aktsia oletatavalt väike väärtus, mõnikümmend või -sada eurot, nostalgia ja puuduv turukauplemine on valdavalt põhjus, miks need mul veel on säilinud. Muidu oleks juba ammu müüdud, soov mul selleks on tegelikult pikemalt. On üsna välistatud, et antud või ka teised aktsiad võiksid ühtegi minu tööalast otsust muuta, kuid selliste küsimuste küsimiseks majanduslike huvide avalikustamine ongi ju mõeldud. Olin ka ise uue elektrooniliselt huvide avalikustamise idee loojate hulgas ning arvestan, et eks ministrina tulevikus investeeringuid tehes tule oma otsuste piire silmas pidada.

Samamoodi pean väärtuslikuks, et otsustajad panustavad ka majandusse, näiteks oma sääste investeerides Eesti ettevõtlusse, seal hulgas näiteks Tallinna börsil kaubeldavat ostes. Nii on huvi maksu- ja majanduskeskkonna headuse vastu ka oma panusega tagatud ja tagasiside majanduse käekäigust reaalne. Eks seal vahel tekib ka küsimusi seostest, kuid arukalt käitudes on huvide konflikt küllap välditav.

Töökoormuse tõttu on mul oma säästude paigutamisel vähem aega, kui sooviks, kuid eelistan võimalusel Eesti või eestlastega seotud projekte - keskkond on läbipaistvam ja isegi pinnapealsete teadmiste puhul loodetav tunnetus parem.

Hetkel kuum