Äripäev • 21 august 2015

Tsipras valmistub tagasitulekuks

Alexis Tsipras  Foto: epa

Poliitikavaatlejad on üksmeelel, et Tsiprase tagasiastumine ja ennetähtaegsete parlamendivalimiste väljakuulutamine annab talle võimaluse korraldada uus kampaania ja tugevdada uuesti oma võimu. Ekspertide hinnangul on Tsiprasel suur võimalus saada tagasi valitud.

Kreeka riigivõlg on 300 miljardit eurot.

Juulis korraldas Tsipras riigis referendumi, kus küsiti rahvalt nõusolekut tingimustega, mida panid ette kreeditorid Euroopa Liit, Rahvusvaheline Valuutafond ja Euroopa Keskpank. Suurem osa kreeklasi hääletas referendumil nende tingimuste vastu. Vaatamata sellele läks Tsipras Euroopaga läbirääkimistele.

Sel nädalal hääletati Euroopa parlamentides Kreekale kolmanda abipaketi ehk 86 miljardi euro andmist: ka Eesti andis oma poolthääle. Raha saamise tingimuseks on märkimisväärsete reformide elluviimine, kuid need on paljudele Syriza valijatele vastuvõtmatud.

Eilses pöördumises, milles ta teatas oma tagasiastumisest, ei varjanud Tsipras, et talle on uued valimised hädavajalikud. See on oluline selleks, et saada valitsuskabinetis suurem usaldus ja kindlus jätkata Euroopa Liiduga läbirääkimisi. Teil – pöördus ta teleesinemises rahva poole – tuleb otsustada, kas annate meile veel ühe mandaadi, rõhutas Tsipras. Ta loodab, et ka uutel valmistel võidutseb Syriza.

Ometi ei meeldi Tsiprase poliitika kõigile koalitsiooniliikmetele. Leping ELiga sunnib Kreekat kohaldama karmi majanduspoliitikat, mille vastu on mitte ainult parlament (sh Tsiprase parteikaaslased), aga ka mõned valitsuskabineti liikmed. Valitsusest on juba lahkunud peaministri kursile vastu olnud rahandusminister ja energeetikaminister.

Avaliku arvamuse küsitlused näitavad, et Tsipras on valijate seas piisavalt populaarne, tema reiting peaministrina oli umbes 60 protsenti. Selle eest, et Syriza oleks valitsuses, annaks oma hääle 42,5 protsenti kreeklastest – seda on kaks korda rohkem kui paremtsentristliku Uue Demokraatia toetus. The Wall Street Journal kirjutas täna, et tegelikult pole sugugi selge, kas Tsipras suudab valitsusliitu meelitada ka teisi vasakparteisid.

Arvatakse, et Tsipras tuleb võimule tagasi. Tal on riigis õigluse eest võitleja maine, mis on kujunenud referendumi korraldamisega ja visades vaidlustes euroliiduga. Isegi see, et ta naasis Euroopast karmimate majandusmeetmega kui need, millest referendumil juttu oli, pole tema kodust mainet kahjustanud. Praegu on tal vaja kinnistada oma võimu, saada uus toetus, ning kaval on seda teha enne, kui ilmneb, et reformid pole Kreekas midagi paremaks muutnud.

Hetkel kuum