Äripäev • 7. september 2015 kell 7:30

Energia odavnemine jätkub

Elektripirn  Foto: PantherMedia/Scanpix

Augustikuu deflatsiooni number vastas ootustele, teatas Swedbanki vanemökonomist Liis Elmik. Hinnad alanesid nii eelneva kuu kui ka eelmise aasta augustiga võrreldes 0,3%.

Eesti tarbijakorv on odavnenud juba üle aasta. Tarbijad hinnalangust aga ei tunneta. Konjunktuuriinstituudi küsitluse järgi on vaid 6% inimestest tarbijakorvi odavnemist märganud. Järgmise 12 kuu jooksul ootab tarbijahindade langust 2% küsitletutest.

Nagu ka varasematel kuudel, mõjutas tarbijahindu peamiselt nafta odavnemine maailmaturul, märkis Elmik. "See tõi omakorda kaasa Eesti mootorikütuste ja kütte hinna languse. Eurodes arvestatuna oli toornafta hind eelmise aasta tasemest umbes 40% võrra odavam. Nafta hind langes maailmaturul tänu naftavarude kasvule. Nafta hinda on allapoole surunud ka majanduskasvu aeglustumine arenevatel turgudel ja oodatav nafta pakkumise kasv Iraanis pärast Iraani tuumaprogrammi kokkulepet," selgitas Elmik.

Hindade langus toetab tema sõnul ühelt poolt tarbimist, kuna tõstab majapidamiste reaalset ostjõudu, aga teisalt survestab tootjate käibeid ja kasumeid, kui müügihindade langust ei suudeta kompenseerida suurema müügikoguse või väiksemate tootmiskulude abil. Toorainete, sealhulgas nafta, hinnalangus mõjutab ka nõudlust meie kaubanduspartnerite turgudel. Kui Euroopa Liidu majandusele on nafta odavnemine üldkokkuvõttes positiivne, siis Venemaale ja Norrale tähendavad väiksemad naftatulud aeglasemat majanduskasvu.

Eurotsoonis, kus transpordi osakaal tarbijakorvis on väiksem, püsis inflatsioon augustis 0,2% juures. Samas on ka eurotsoonis jäänud hinnatõus oodatust madalamaks ja Euroopa Keskpank langetas euroala selle aasta inflatsiooniprognoosi 0,1 protsendile. Järgmiseks aastaks ootab keskpank hindade tõusu 1,1% võrra.

Elmik prognoosib, et tarbijahindade langus peaks Eestis energiahindade olulise odavnemise tõttu lähikuudel jätkuma. "Aasta kokkuvõttes peaks hindade langus Eestis ulatuma 0,2%ni. Järgmisel aastal ootame hindade tõusu 1,9% võrra, sellest 0,6 protsendipunkti tuleneb otseselt aktsiisimäärade tõstmisest," ütles Elmik.

Hetkel kuum