Sirje Rank • 10. september 2015 kell 13:16

Eston Kohver Yana Toomi toetust ei saanud

Hääletus Euroopa Parlamendis  Foto: Scanpix/Reuters

Euroopa Parlament võttis täna vastu resolutsiooni, kus Venemaalt nõutakse Eston Kohveri ning Ukraina kodanike Oleg Sentsovi, Nadija Savtšenko ja Oleksandr Koltšenko vabastamist ning mõistetakse teravalt hukka Eesti ja Ukraina territoriaalse terviklikkuse jõhker rikkumine.

Mitteseadusandlik resolutsioon võeti vastu 378 poolthäälega.

138 saadiku seas, kes jäid erapooletuks, oli ka Eesti saadik Euroopa Parlamendis Yana Toom. Sarnaselt jäi ükskõikseks Suurbritannia Euroopa Liidu vastase Iseseisvuspartei UKIP juht Nigel Farage ning Leedu saadik Viktor Uspaskich.

Yana Toom selgitas Õhtulehele, et tegemist on tema jaoks nö kobarresolutsiooniga – iga resolutsioonis käsitlev juhtum väärib eraldi käsitlemist ja ühe dokumendi raames erinevate juhtumite lahkamine ei ole tema hinnangul õigustatud. "Ma ei ole nõus sellega, et näiteks väga selge Oleg Sentsovi juhtum (kellele määratud karistus on selgelt ebaproportsionaalne tema tegudele) on võrreldav Eston Kohveri omaga," märkis Toom.

Toom lisas, et Kohveri asjus jäid tema jaoks vastuseta järgmised küsimused: miks keeldus Kohver Eesti riigi poolt palgatud advokaadi teenustest? Miks ei ole veenvalt vaidlustatud Feigeni väidet, et Kohver on sõlminud kokkuleppe FSB-ga? Miks ei vaidlustanud Kohver kohtuotsust? "On ju selge, et selline võimalus oleks talle Eesti riigi poolt tagatud."

"Samas ei saa ma olla nõus selle retoorikaga, et Eston Kohveri röövimine piiril on võrreldav nn tavakodaniku röövimisega. Ta pole seeneline, kes eksis metsas, ta on NATO riigi luureohvitser ja tema vabastamine peaks saama teoks teiste kanalite kaudu," selgitas Toom.

111 saadiku seas, kes hääletasid resolutsiooni vastu, oli üks tuntumaid nimesid Prantsusmaa Rahvusrinde juht Marine Le Pen, kes loodab 2017. a valimistel pürgida oma toetust koguva paremäärmusliku partei eesotsas Prantsusmaa presidendi toolile. Resolutsiooni vastu oli teiste seas Läti saadik Tatjana Ždanoka.

"Kohver, Sentsov ja Koltšenko ei ole kriminaalid ja terroristid, vaid ebaõiglase ja politiseerunud kohtusüsteemi ohvrid. Meie kohus on näidata, et Venemaa-poolsed rahvusvahelise õiguse rikkumised ei jää märkamatuks ja pälvivad kogu Euroopa halvakspanu," ütles Eesti saadik Kaja Kallas pressiteate vahendusel.

Kuidas keegi hääletas, saab järele vaadata hääletuse protokollist.

Hetkel kuum