Äripäev • 7. jaanuar 2016 kell 9:15

Ukraina oligarh andis Venemaa Haagi kohtusse

Ukraina ärimees Ihor Kolomoiski küsis Venemaalt Krimmi lennujaama eest 15 miljonit dollarit.  Foto: epa

Haagi alaline vahekohus võttis eile menetlusse Ukraina ühe rikkama inimese ja Dnepropetrovski endise kuberneri Ihor Kolomoiski hagi Venemaa vastu.

Kolomoiski hagi puudutab tema firmat OOO Aeroport Belbek, millele kuulub Krimmis Sevastopoli lähedal asuv endine militaarlennujaam Belbek ning mille Venemaa pärast Krimmi annekteerimist riigistas. Kolomoiski leiab, et võttes temalt vara ja õigused seda kasutada rikkus Venemaa 2014. aasta veebruaris sõlmitud investeerimisleppega võetud kohustusi.

Kolomoiski pöördus juba 2014. aasta juulis Venemaa poole, et lahendada kohtuväliselt olukord ja saada hüvitist Belbeki lennujaama tehtud investeeringute eest. Tema nõue oli 15 miljonit dollarit. Hüvitisest keeldumise korral ähvardas ta kuue kuu pärast Haagi kohtusse pöörduda.

Sevastopoli külje all asuv Belbeki lennujaam oli sõjaväe kasutuses, kuid Venemaa peaminister Dmitri Medvedev lülitas selle üldisesse transpordisüsteemi ning avas reisilennukitele.

Venemaa rahvusvahelist vahekohut ei tunnista ja pole asja menetlemiseks oma esindajaid määranud. Liiati on Venemaa ise Kolomoiski vastu algatanud kriminaalasja, süüdistades Ukraina oligarhi mõrvade korraldamises, ebaseadusliku raha kasutamises ja sõja õhutamises.

Krimmi valitsus natsionaliseeris Kolomoiski vara ja temaga seotud sealsed ettevõtted: esialgses nimekirjas oli 65 objekti, millele lisati hiljem veel 19. Nende varade müügist saadud raha on mõeldud Privatbanki hoiustajatele kompensatsiooniks.

Hetkel kuum