Kaisa Gabral • 13. jaanuar 2016 kell 8:45

Raivo Hein võrdleb Rõivast pahandust teinud lapsega

Raivo Hein ootab valitsuselt julgust tegutseda  Foto: Andres Haabu

Ettevõtja ja investori Raivo Heina sõnul on ühest küljest sihtide seadmine positiivne, kuid peaminister Taavi Rõivase valitsuse sihid on sisutühjad ja keskenduvad pigem enese jalgealuse mitteõõnestamisele.

Lemminkäinen Eesti tegevjuht Sven Pertens:

"Seatud eesmärkide otstarbekus ja olulisus on minu hinnangul varieeruv. Mõned sihid on konkreetsemat laadi, s.h. Eesti kaitsevõime tugevdamine ja omavalitsuste haldusreform. Majandusest seevastu räägitakse väga üldsõnaliselt ja tundub, et selle teemaga ei ole valitsuses tegeldud, on siis põhjuseks soovimatus mugavustsoonist väljuda või piisava kompetentsi puudumine. Töövõimereformi asemel võiks käivitada pigem tööhõivereform (ehk tööturureformi), mis käsitleks muuhulgas välja- ning sisserändega seotud küsimusi ja millega tuleks siduda Eesti sotsiaalpoliitika kujundamine jätkusuutlikuks. „Teeme Eesti suuremaks“ eesmärgi puhul on oht, et koduste probleemide lahendamise asemel seatakse prioriteediks väline mulje ja asendustegevused.

Eesmärkide reast on täiesti välja jäänud hulk Eesti majandusele olulisi aspekte, s.h. soodsa keskkonna loomine ettevõtlusele ja investeeringutele, konkurentsivõimeline maksupoliitika, riikliku bürokraatia vähendamine, riigisektori tegevuse efektiivsus ja kulude kokkuhoid, euroraha parem ärakasutamine, riigi arengut toetav laenupoliitika ja riigi vajadustele vastav hariduspoliitika. Eesmärgist „Majanduskasvu eeldused paika“ ei loe välja, et nende küsimustega kavatsetakse tegeleda.

Valitsuse suurim ja peamine eesmärk käesoleval aastal peaks olema Eesti majanduse areng, sest nullilähedase majanduskasvu puhul jääb Uue Põhjamaa visioon ainult unistuseks"

„Mitte ainult sel, vaid ka lähiaastatel on kriitiline, et valitsus leiaks lõpuks nii palju julgust ja jõudu, et mugava tagumiku sündroomist välja tulla ja hakata tegelema riigi tegeliku pikaaegse äriplaani koostamisega ja elluviimisega,“ kritiseeris Hein. „Muidu jookseb riik noortest pikapeale tühjaks ja vanainimesed surevad ära. Oleks aeg spetsialistide valitsuseks, kes julgeb otsustada ja oskab ka seda ellu viia.“

Taavi Rõivase selle aasta sihtide ja eesmärkide kohta ütles Hein, et sihtide seadmine on alati hea tegevus ja nende järgi on hea toimetada, sest ei pea „tühja kargama“, kuid need punktid on sisutühjad. „Peaministri viis punkti on küll väga üldsõnalised ning suht sisutühjad ja mingeid rakendusi välja pole toodud, kuidas ühte või teist eesmärki saavutada. Tundub rohkem nagu pahandust teinud lapse lubadused korralikuks hakata,“ kommenteeris ta Rõivase viit sihti.

Heina sõnul võiks sihtide loetellu lisada väga konkreetseid tegevusi ja eesmärke, kuid siis saaks lühikesest dokumendist juba paks raamat. Viiest punktist mõni on Heina hinnangul selline, kus midagi tegema ei peagi. „Viis retoorilist punkti, milles paar tükki on iseenesest mõistetavad tegevused ja osa sellised, kus miskit nagu tegema ei peagi, kuna kõik on hästi, viitavad poliitilisele demagoogiale, mille eesmärk paistab olevat status quo säilitamine ja omaenese jalgealuse mitteõõnestamine,“ kritiseeris Hein.

Äripäev kirjutab täna, et ettevõtjaid teevad murelikuks peaminister Taavi Rõivase sisutühjad sihid selleks aastaks. Ka peaministri erakonnakaaslane ja Reformierakonna juhatuse liige Rein Lang pole kriitikaga leebe.

Hetkel kuum