Kristel Härma • 29 märts 2016

Raasuke: meil on hea hoog sees

LHV Groupi juhatuse liige Erkki Raasuke näeb, et nad võiksid olla väravaks, mille kaudu uuemad finantsvahenduse teenuste pakkujad võiksid vanale infrastruktuurile ligi pääseda.   Foto: Andres Haabu

LHV Groupi juhatuse liikme Erkki Raasukese sõnul vaatab pank uuema finantsvahenduse ja Mandri-Euroopa suunas.

Miks LHV läheb börsile?

Pikaajaline taust on ikkagi, et LHV asutajad on juba varem olnud ühe tuntud börsiettevõtte loomise juures ja küllap neile siis meeldis see dünaamika, mis selline laiapõhjaline omanikering kaasa toob. Ja see on olnud väga pikka aega taotlus, et kui aktsionäre lisandub, siis võiks tõesti olla börsil vabalt noteeritud, ja mitte ainult vabalt noteeritud, vaid hästi laiapõhjalise omanikeringiga. Me tahame kindlasti saada seda dünaamikat, mis tekib siis, kui meie kliendid on ühtlasi ka meie omanikud.

Kuidas plaanib LHV kaasatavat raha kasutada?

See rahahulk ei ole teab mis suur ja me võtame seda ainult orgaaniliseks kasvuks. Meil käib Danske Capitali ost, ühtegi muud sellist tehingut meil ei ole. Kaasatav raha on valdavalt nii-öelda panga igapäevategevuse laiendamiseks.

Pangal on hea hoog sees, ärimaht kasvab. Pankadel on regulatiivne vajadus hoida teatud kapitalipuhvreid ja see raha lähebki nendesse.

Oleme pangaga jõudmas sellesse punkti, kus edasiseks kasvuks peaks pank suutma juba ise toota piisavalt kapitali. Aga kui tekib hea võimalus oma äri laiendada, siis kindlasti need ostud tulevad natuke suuremad ja siis meil on võimalus, olles juba börsil, laiapõhjaliselt kapitali juurde kaasata.

Kus LHV pank kasvada tahab?

Meil on päris palju ruumi selles, mis me praegu teeme. See ei tähenda ilmtingimata uusi tooteid ja suuri ja aktiivseid laiendamisi. 

Mahtude poolest oleme üsna pisikesed võrreldes kogu turumahuga, nii et me küll veel mingisugust klaaskatust ees ei näe. Seda veel keskkonnas, kus osa pikaajalistest turuosalistest enda tegevust kokku tõmbab.

Milliseid plaane pikemas perspektiivis näete, kuhu võiks kasvada?

Meil on praegu laua peal suur kuhi ees, me näeme, et järgmised kolm kuni viis aastat see hoiab meid vägagi rakkes. 

Sellest hoolimata on meil töös alustatavaid äriliine, mis ei ole ilmtingimata seotud otse Eestiga ja kindlasti ka mitte Baltimaadega. Need on rohkem uues finantsmaailmas oma koha leidmise harjutused. Kindla peale me otsime võimalusi, kus me ei oleks mitte ainult Eestis finantsteenuseid pakkuv organisatsioon.

Ja me oleme ka otsustanud, et me ei lähe tüüpilist Balti panka ehitama. Pigem vaatame uuemat finantsvahendust ja teeme seda pigem Kontinentaal-Euroopa suunas.

Kas on plaan teha koostööd veel mõne sellise ettevõttega nagu Transferwise?

Jah, need ongi nüüd sellesama suuna peal, kus meil võiks olla kohta ja ruumi päris uute ideede ja natuke võib-olla vanema ja traditsionaalsema infrastruktuuri vahendaja.

Me oleme piisavalt väiksed ja ka piisavalt tehniliselt võimekad ja omades ka kõiki vajalikke litsentse, kaasa arvatud panganduslitsentsi, siis me näeme, et me võiksime olla hea värav, mille kaudu uuemad finantsvahenduse teenuste pakkujad võiksid vanale infrastruktuurile ligi pääseda.

See kõlab võib-olla lihtsamalt, kui see tegelikult on. Seal on väga palju igasugu kaalutlusi ja väga oluline on kõik see, mis on seotud rahapesu ja igasuguste pahategude tõkestamisega. See, kellega äri teha, on meie äris tänapäeval väga oluline.

 

Hetkel kuum