Sirje Rank • 20. aprill 2016 kell 9:30

Brüssel avab Google’i vastu teise rinde

Euroopa Komisjoni konkurentsivolinik Margrethe Vestager  Foto: Scanpix/Reuters

Euroopa Komisjon leiab, et USA tehnoloogiahiid Google kuritarvitab domineerivat turupositsiooni Euroopas mitte üksnes internetiotsingute alal, vaid käitub Androidi operatsioonisüsteemiga sarnaselt ka mobiilides.

See piirab tarbijate valikut ja pärsib innovatsiooni, ütles konkurentsivolinik Margrethe Vestager komisjoni arvamust teada andes.

Pall on nüüd Google’i väravas, et esitada vastuväited ja selgitused. Halvimal juhul võib Euroopa turul konkurentsi moonutamise süüdistus tuua firmale trahvi kuni 10% ulatuses käibest.

Google’i probleemid sarnanevad Euroopa Komisjoni vägikaikaveole teise USA tehnoloogiahiiuga Microsoft, mis samuti kasutas oma tugevat turupositsiooni personaalarvutite operatsioonisüsteemide turul eelkõige oma toodetele tee sillutamisel. Sarnaselt käitub Google, et oma turgu valitsevat positsiooni veelgi tugevdada.

Aasta eest leidis Euroopa Komisjon, et Google kuritarvitab oma positsiooni otsingumootorite turul, seades otsingu tulemustes ettepoole eelkõige oma tooted. Android süsteemiga kasutab Google näiteks sellist praktikat, kus nõuab telefonide tootjatelt ja mobiilside operaatoritelt süsteemi kasutamise eest, et nad osa Google’i rakendusi juba uude telefoni valmis laeks või vaiketeenusena seadistaks. Mängitakse n.ö kliendi mugavusele, mis jätab konkurendid halvemasse seisu.

Google nõuab tootjatelt seadmesse Google'i otsingumootori ja Chrome'i brauseri eelpaigaldamist ja Google'i otsingumootori seadistamist vaiketeenusena, et saada luba kasutada teatavaid Google'i rakendusi;

Google takistab tootjatel selliste nutiseadmete müümist, milles kasutatakse Androidi avatud lähtekoodil põhinevaid konkureerivaid operatsioonisüsteeme;

Google annab soodustusi tootjatele ja mobiilside operaatoritele, kui nad eelpaigaldavad oma seadmetesse üksnes Google'i otsingumootori.

Piirab valikut ja innovatsiooni

„Konkurentsivõimeline mobiilse interneti sektor on Euroopa tarbijatele ja ettevõtetele järjest olulisem. Oma senise uurimise põhjal oleme seisukohal, et Google’i käitumine piirab tarbijate mobiilirakenduste ja teenuste valikut ning takistab teiste osaliste innovatsioonitegevust, mis rikub Euroopa Liidu konkurentsireegleid,“ ütles Vestager, rõhutades, et need reeglid kehtivad kõigile Euroopas tegutsevatele ettevõtetele. „Google’il on nüüd võimalus komisjoni viidatud probleemidele vastata.“

Komisjonile teeb muret, et Google’i äritavad halvendavad teiste mobiilibrauserite võimalusi konkureerida Google Chrome'iga ja takistavad Androidi avatud lähtekoodil põhinevate opsüsteemide arendamist. See vähendab taoliste süsteemide pakutavaid võimalusi uute rakenduste ja teenuste väljatöötamisel.

Kõik kokku on tarbijale kahjulik, sest kitseneb tootevalik ja kängub innovatsioon.

Lahendus Euroopa Komisjoni välja toodud probleemidele on voliniku sõnul lihtne. "Tuleb lihtsalt selline käitumine lõpetada," ütles Vestager. 

Google pareeris täna tehtud avalduses, et Android operatsioonisüsteem on avatud lähtekoodiga ning kokkulepped partneritega on täiesti vabatahtlikud.

Firma lubas tõestada, kuidas Androidi mudeli ülesehitus on hea nii konkurentsi kui tarbijate seisukohast. Aega on Google'il oma vastuargumentide esitamiseks 12 nädalat. 

Nutitelefonide ja tahvelarvutite osakaal kogu maailma internetiühenduses on üle 50% ja tulevikus peaks see eelduste kohaselt veelgi suurenema.

Euroopas ja kogu maailmas kasutusel mobiilsetest nutiseadmetest ligikaudu 80% kasutab Google'is mobiiltelefonide jaoks välja töötatud opsüsteemi Android.

USA ärritunud

Microsofti vaidlus Euroopa Komisjoniga lõppes 2 miljardi euro suuruse trahviga domineeriva turupositsiooni kuritarvitamise eest. Google’i emafirma Alphabet Inc läinud aasta käive oli 73,6 miljardit dollarit, millelt oleks võimalik trahvisumma kuni 7,4 miljardit dollarit.

Uue rinde ehk ametliku menetluse algatamine Google’i vastu tekitab kindlasti negatiivse reaktsiooni USAs, kus valitsusametnikud on juba kaevanud, et Brüssel USA tehnoloogiafirmasid Euroopa turul põhjendamatult kimbutab. Vestager käis hiljuti USAs, kus ta kohtus muuhulgas USA rahandusministri Jack Lew’ga.

USAs Euroopa Komisjonile osaks langenud kriitika ei peatanud Vestageri. Uurimise all on Euroopas teiste seas ka Apple ja Amazon, kelle soodsaid maksulepinguid ELi liikmesriikidega uuritakse lubamatu riigiabi aspektist.

Hetkel kuum