Venemaa rahvusvahelisel võlakirjaturul tagasi – raskustega

Moskva kesklinn  Foto: Scanpix/Reuters

Venemaa emiteerib esimest korda pärast sanktsioonide kehtestamist rahvusvahelisel turul võlakirju, kuid USA ja Euroopa investorid ei tõtta ostma.

Emissiooni korraldab üksinda riigile kuuluv ja lääne sanktsioonide all VTB Capital. USA ja Euroopa pangad, sealhulgas Goldman Sachs Group Inc. ja Deutsche Bank AG, keeldusid osalemast.

Tootluseks on 10aastase tähtajaga dollaris denomineeritud võlakirjale visandatud 4,65-4,9%, vahendas agentuur Bloomberg informeeritud allikaid.

Venemaa vajab laenu eelarvedefitsiidi katteks, mis on nafta hinna languse järel suurim 2010. aastast arvates. See võimaldab lähenevate valimiste eel edasi lükata ebapopulaarseid maksutõuse ja pensionide kärpeid. Venemaa rahandusministeerium ei teatanud emissiooni mahtu, kuid selle aasta riigieelarves on laenuvajadus 3 miljardit dollarit.

Lääne investorite osalust takistavad institutsioonide sisereeglid, mis ei luba tehinguid teha musta nimekirja kantud osapooltega. Samuti asjaolu, et kliiring toimub Venemaal.

Esmaspäeva õhtuks oli ostusoove laekunud 5,5 miljardi dollari väärtuses, kuid peaaegu kõik investorid olid Venemaalt. Teisipäevani jäädi ootama veel võimalikku ostuhuvi Aasiast.

„See emissioon näitab, kui raske on sanktsioonidest mööda minna ning kui isoleeritud on Venemaa rahvusvahelistest kapitaliturgudest,“ kommenteeris agentuurile Bloomberg Nomura International Plc arenevate turgude strateegia juht Tim Ash.

Emissioonil on Venemaa jaoks suur sümboolne tähtsus, et võimalikult pisendada Krimmi annekteerimise järel kehtestatud sanktsioonide mõju. Juulis oodatakse, et EL sanktsioone pikendab.

Emissiooni prospekti järgi ei ole saadud raha plaanis kasutada nende füüsiliste ja juriidiliste isikute toetamiseks, kes on sanktsioonide nimekirjas.

Sellest kinnitusest Milanos asuva Arca SGRi rahajuhile Giuliano Palumbo ei piisanud. „Ma ei osta peamiselt sellepärast, kuna ma ei tea, kes nendega kaubelda võib ja kus see kauplemine toimub,“ ütles ta Bloombergile.

On ka teisi arvamusi. „Selge, et nad tahavad tõestada, et saavad rahvusvaheliselt turult laenu sanktsioonidest ja kõigest muust hoolimata,“ ütles riskifondi North Asset Management arenevate turgude juht Peter Kisler. Kisler plaanib osaleda, kõik sõltub hinnast. „Eeldan, et see (emissioon – toim.) saab olema üsna edukas hoolimata ebatraditsioonilisest struktuurist.“

Hetkel kuum