Palk on tulnud hallist tsoonist päevavalgele

Mamo Food omanik Margit Härma  Foto: Andres Haabu

„Tegelikult on muutunud see, et järjest rohkem tuuakse palkasid mustast ja hallist tsoonist päevavalguse kätte,“ kommenteeris statistikaameti avaldatud palganumbreid Mamo Foodi omanik Margit Härma.

Statistikaamet teatas täna, et eelmise aasta I kvartaliga võrreldes tõusis keskmine brutokuupalk 8,1% ning brutotunnipalk 7,7%. 

Majutus- ja toitlustusvaldkonna palgatõus on Mamo Foodi omaniku Margit Härma sõnul väga näiline - tegelik palgatõus on juba aasta-kaks tagasi ära olnud. Mamo Foodis olid suuremad palgatõusud 2014. aastal ja 2015.aasta alguses.

Härma leiab, et statistikaameti avaldatud nii suur palgatõus ei ole reaalne. „Mida sularaharikkam valdkond, seda suurem on musta ja halli palga maksmine. Hall palk on see, kui makstakse pool mustalt,“ selgitas Härma.

Ta lisas, kuna selline maksukultuur on valdav juba aastaid ning praegu n-ö avaldatud palgad on selliseid olnud juba aastaid. „Maksuamet on teinud suurepärast tööd ja nende aktiivsus on tervitatav,“ lausus Härma.

Härma lisas, et kui ettevõte maksab ümbrukupalka, siis peab varjama osa käibest. „Selline olukord peab lõppema, sest see röövib nendelt ettevõtetelt, kes ausalt ja õiglaselt makse maksavad, igasuguse ressursi arenemiseks ja laienemiseks,“ sõnas Härma. „Võtab ära ka igasuguse motivatsiooni.“

Mis puudutab töötajate palkamist, siis märkis Härma, et kümnest tööle kandideerijast kaheksa avaldab soovi ning seab ametisse asumise tingimuseks, et ta saaks mustalt palka.

Hetkel kuum