Pille Ivask • 19. juuni 2016 kell 9:45

Kuhu panevad sporditähed oma raha kasvama?

Maailma tippsportlased panevad teenitud summasid kasvama.  Foto: PantherMedia/Scanpix

Uurime, millega tegelevad sporditipud väljaspool palliplatsi ja kergejõustikuareeni ning millesse nad on otsustanud raha paigutada.

Tänavune spordisuvi sai hoo sisse nädala eest, kui Prantsusmaal algasid jalgpalli Euroopa meistrivõistlused. Järgmine avapauk kõlab Amsterdamis, kus peetakse 6.–10. juulini kergejõustiku Euroopa meistrivõistlusi. Spordisuvele panevad punkti Rio de Janeiros 5.–21. augustini toimuvad suveolümpiamängud.

Järgnevalt oleme kokku kogunud tippsportlaste investeerimisotsused. Mitmele neist saab sel suvel ka suurvõistlustel kaasa elada.

Usain Bolt avas restorani

Maailma kiireim mees ehk 9,58 sekundiga 100 meetri maailmarekordit hoidev Usain Bolt on kergejõustikuvõistlustel olnud alati üks säravamaid tähti.

100 meetri jooksu maailmarekordiomanik Usain Bolt.  Foto: EPA

Jamaica sprinteri varanduse koguväärtuseks hinnatakse eri andmetel 30-80 miljonit dollarit. Osa tema varandusest tuleb tarkadest börsi- ja kinnisvarainvesteeringutest, enamjaolt aga reklaamilepingutest kuulsate brändidega nagu Gatorade, Nissan, Visa, Hublot, Virgin Media ja Puma. Puma üksi maksis talle 9 miljonit dollari selle eest, et jooksja kandis nende logoga jalanõusid.

Boltile kuulub Jamaica pealinnas Kingstonis tegutsev restoranikett Fat Bolt Burger ja jalgpalliklubi Trelawny Angels. Oma nime on ta kleepinud ka viinapudelitele, luues brändi Pure Wonderbolt - Jamaica. Noori tarbijaid püüab ta parfüümiga With Love from Usain ja moekollektsiooniga Usain Bolt Seduction.

Magus Maria

Venemaa tennisisti Maria Šarapova kommiärist on Äripäev varemgi kirjutanud.

29aastane tipptennisist alustas oma kommibrändiga Sugarpova 2012. aastal ning maiustused on hästi vastu võetud.

Šarapova on ajakirjandusele öelnud, et kommibrändi ajendas teda looma asjaolu, et kõik magusatootjad on keskendunud peamiselt lastele. “Ma nägin turul tühja kohta, kuna ükski kommitootja polnud teinud midagi spetsiaalselt moodsale naisele. Ma lõin Sugarpova brändi, pidades silmas enda ja teiste minusuguste naiste vajadusi,” on Šarapova öelnud.

Veidi rohkem kui 10 aastat tagasi naiste WTA tenniseedetabelis esikohal trooninud Šarapova varanduse väärtuseks on ajakiri Forbes hinnanud 29,5 miljonit dollarit, kusjuures lõviosa sellest rahast tuleb reklaami- ja sponsorlepingutest. Šarapoval on olnud sponsorleping nii Porschega kui ka Cole Haaniga. Eelmisel aastal teenis ta väidetavalt 21,9 miljonit dollarit.

Venemaa tennisist Maria Šarapova  Foto: EPA

Praegu on Šarapova karjääri kohal kahjuks mustad pilved. Selle aasta alguses jäi Šarapova vahele dopinguainete nimekirja kantud meldooniumi tarvitamisega. Eelmisel nädalal teatas rahvusvaheline tenniseliit ITF, et Šarapovale on määratud kaheaastane võistluskeeld.

Mitmekülgne Djokovic

Hiljuti esimest korda Prantsusmaa lahtised tennisemeistrivõistlused võitnud ja meeste tennise edetabelis trooniv Novak Djokovic on väga usin ka väljaspool palliplatsi.

Serbia tennisist Novak Djokovic  Foto: EPA

2013. aastal kirjutas ta elustiilist ja toitumisest kõneleva raamatu “Serving to Win: The 14-Day Gluten-Free Plan for Physical and Mental Excellence”, kus ta tutvustab gluteenivaba dieeti, mis muutis tema karjääri, kirjutas Business Insider. Serbia tennisist on tegutsenud ka kinnisvaraäris, näiteks kuulub talle kahetoaline korter maailma üheks kalleimaks kinnisvaraturuks peetavas Monte Carlos.

Luksus talle meeldib, seda tõestab ilmekalt ka 2009. aastal ostetud luksusjaht Manhattan 60, mis maksis 2,5 miljonit dollarit. Siiski, selle jahi on ta praeguseks arvatavasti maha müünud.

Sarnaselt paljude teiste kuulsustega on ka Djokovic leidnud oma niši toitlustusäris: Serbias asub mitmes kohas temanimeline kohvik ja restoran Novak.

Tiger Woods kujundab golfiväljakuid

Golfilegend Tiger Woods on tänu sponsorrahale ja arvukatele võitudele kokku kraapinud kopsaka varanduse.

Sportlaskarjääri kõrvalt hakkas Woods 2006. aastal disainima golfiväljakuid. Esimene tema kujundatud väljak rajati Araabia Ühendemiraatidesse. Lisaks on Woods öelnud, et plaanib kujundada väljakuid USAsse ja Mehhikosse.

USA golfiäss Tiger Woods jagab oma oskusi väikeste golfihuvilistega Mehhikos.  Foto: EPA

Buffett aitas LeBron Jamesi

NBA staar LeBron James on tänu headele taustajõudele olnud sponsorite lemmiksportlane.

Ta on sõlminud lepingu nii Nike, Coca-Cola, McDonald’si kui ka Samsungiga. LeBron James teenib tänu sponsoritele hinnanguliselt 45 miljonit dollarit aastas.

Korvpallur LeBron James sai nõu Warren Buffettilt isiklikult.  Foto: EPA

2007. aastal sõbrunes korvpallistaar investeerimisguru Warren Buffettiga, kes aitas sportlasel luua ettevõtte LRMR Marketing ja soovitas osta osaluse kõrvaklappe tootvas ettevõttes Beats by Dre. Ettevõte müüdi hiljem Apple’ile ja LeBron teenis hinnanguliselt 30 miljonit dollarit kasumit.

CNBC kirjutas, et Buffett soovitas korvpalluril hoida oma investeeringud võimalikult lihtsana, kuna profisportlase elus on palju nõudmisi. “Nad oskavad teha raha valdkonnas, milles nad on väga head. Samas pole neil piisavalt aega, et saada professionaalseks investoriks,” leidis Buffett.

Ta soovitas Jamesil teha kogu oma ülejäänud karjääri jooksul igakuised investeeringuid väikese kuluga indeksfondi. Pärast karjääri lõppu võiks James Berkshire Hathaway juhi sõnul investeerida peamiselt Ameerika firmadesse, sest sellega ei saa eksida.

Börsihai Thierry Henry

Prantsusmaa koondise endine ründaja, nüüdseks klubi- ja koondisejalgpallist loobunud Thierry Henry on hea näide sportlasest, kes oskab raha kasvama panna.

Prantsuse jalgpallur Thierry Henry mängis pikalt hoopis Inglise klubis.  Foto: EPA

Inglise jalgpalliklubi Arsenal kõigi aegade suurim väravakütt on olnud kaua edukas investor.

Veebisait TotalTrading kirjutab, et Henry oskab rahast raha teha. Ta tegutseb teadaolevalt nii kinnisvaraäris kui ka börsil. Börsil aitab teda tõenäoliselt mõni vahemees, kes tema eest kaupleb, kuid kuuldavasti Henry teeninud aktsiainvesteeringutega miljoneid.

Talle kuulub ka mitme miljoni dollari väärtuses kinnisvara Londonis ja New Yorgis. Samuti on Henry panustanud raha tehnoloogiaettevõtetesse. Ühe näitena võib tuua Briti ettevõtjate loodud videojagamisteenuse Grabyo, mille 2 miljoni dollari suuruses investeerimisringis osales ka Prantsuse jalgpallilegend. Koos temaga panustasid ettevõttesse ka sellised vutitähed nagu Cesc Fabregas ja Robin van Persie, samuti NBA staar Tony Parker.

Hetkel kuum