Abramovitš rajab New Yorgi südamesse hiigeloaasi

11. juuli 2016, 15:15
Roman Abramovitš
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160711/NEWS/160719974/AR/0/Roman-Abramovitš.jpg

Vene miljardär Roman Abramovitš astus sammu edasi oma uue megakodu rajamisel Manhattanile. Juunis kiitis New Yorgi arhitektuurimälestiste kaitse komitee heaks projekti, millega ta tahab üheks hiigelhäärberiks liita kolm talle kuulvat maja Upper East Side’i linnaosas.

Kolme Abramovitšile kuuluva kinnistu koguväärtus on 80 miljonit dollarit.

Oma plaani kallale asudes tabas Abramovitšit esialgu ebaedu. Nimelt lükkas selle aasta aprillis seesama kaitsekomitee kolme maja liitmise plaani tagasi, kuu varem oli ka New Yorgi ehitusosakond keeldunud majade liitmiseks luba andmast.

Salajane hiigeloaas linna südames

Jõuka Abramovitši varaks hindas Forbes tänavu 8,1 miljardit dollarit, millega ta asub maailma rikaste edetabelis 157. kohal. Madisoni ja Viienda avenüü vahel 75. tänaval ostetud kolme maja, 11, 13 ja 15E ostuks kulutas Abramovitš üle 78 miljoni dollari. Ostu sooritas ta anonüümselt, sest kui müüjad oleksid teadnud, kes ja millise eesmärgiga neilt kinnisvara ostab, oleksid nad küsinud palju rohkem raha, kirjutab The New York Post.

Vene oligarh, kellele kuulub Londoni jalgpalliklubi Chelsea, kavatses ehitada kolmele kõrvuti asuvale majale õuepoolse ühise klaasfassaadi, basseini, sauna ja sisehoovi koos lehtlaga. Tänavapoolsele fassaadile oleks Abramovitši palgatud arhitektide kava järgi tagasi antud „inglise välimus“, nagu see oli algselt, hoonete valmimise ajal 1887-1889.

Abramovitšile kuuluvad kolm maja New Yorgis Central Parki vahetus läheduses.

Komisjon leidis aga, et kava käiku lastes hävitataks märkimisväärne osa ajaloost, seda peeti õigustamatuks lammutamiseks. Leiti, et dollarite ja sentide eest ei saa osta ajalugu – tuleb mõelda strateegiliselt, kuid Abramovitši plaan on kõike muud kui seda, leidsid komisjoni liikmed kevadel. Komisjoni ekspertide hinnangul looks ümberehituse loa andmine kohutava pretsedendi.

Äraütlemine ei morjenda

Kahe komisjoni keeldumine ei peatanud Abramovitšit, kes laskis oma Šveitsi arhitektibürool Herzog & de Meuron edasi tegutseda, lubades, et kõiki komisjonide märkusi võetakse arvesse uues variandis. Ning juunis kiitiski ajaloomälestiste kaitse komisjon uue projekti heaks.

Esimene tingimus on säilitada majade fassaad, nii et need paistaksid tänavalt kui kolm eraldi hoonet. Majade tagaküljele aga kerkib seninägematu klaasist ja pronksist sein, vertikaaljoaga bassein ja haljastus. Megamaja ümberehitusele kulutab Abramovitš 6 miljonit dollarit.

Niisiis andsid need samad inimesed, kes aprillis nimetasid ettevõtmist kohutavaks pretsedendiks ja ajaloo ostmiseks, juunis sellele kõrge hinnangu. Nüüd on Abramovitšil veel jäänud New Yorgi ehitusametist loa saamine, kuid arvestades ajaloolastelt ja arhitektidelt juba saadud heakskiitu, on ka selle komisjoni positiivne otsus väga tõenäoline.

Abramovitši jaht Eclipse.

Laia joonega isake

Kolm aastat tagasi pani Abramovitš kogu New Yorgi endast rääkima, kui randus oma jahiga Eclipse (tollal maailma suurim erajaht) tervelt kaheks kuuks Manhattanil. Ainuüksi sadamakoha eest maksis ta 112 000 dollarit, kogukulu (kütus, toiduained, meeskonna palk) oli 500 000 dollarit nädalas, kirjutas toona ajakiri Boat International.

Ameerika kollane meedia kirjutas, et visiidi eesmärk oli tema tütre sünd. Nimelt kui Abramovitši elukaaslasel tuli kätte aeg sünnitama minna, astus ta jahilt maale, läks haiglasse ning nii sai nende tütrest automaatselt USA kodanik. Samamoodi sündis 2009. aastal USAs Los Angeleses ka Abramovitši poeg. Pärast tütre sündi lubas ka ajakiri Forbes endale veidi vallatlemist ja õnnitles Roman Arkadjevitši „maailma kõige kallima sünnituse“ puhul.

Eclipse’i ehitamine maksis 500 miljonit dollarit. Jahil on kaks ujumisbasseini, kaks kopteri maandumisplatsi ja miniallveelaev. Jahi pikkus on 162,5 meetrit, sellele on paigaldatud raketitõrjesüsteem ning peremehe kajutil on kuulikindlad klaasid. Koos täisvarustusega on jahi hinnaks pakutud 1,2 miljardit dollarit. Abramovitšilt rendivad seda Hollywoodi staarid, kuningliku perekonna liikmed ja vipid.

Neli aastat tagasi polnud sellele sõidukile maailmas võrdset, kuni Araabia Ühendemiraatide president šeik Khalifa bin Zayed Al Nahyan lasi ehitada veelgi suurema erajahi Azzam, mis on 17,5 meetrit pikem kui Eclipse. Selle aasta mais aga omandas usbeki rahvusest Vene kaevandusoligarh, Londoni jalgpalliklubi Arsenal aktsionär Alisher Usmanov 600 miljoni dollari eest superjahi, 157meetrise Dilbari, millele Usmanov andis oma ema auks uueks nimeks Ona.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. July 2016, 15:12
Otsi:

Ava täpsem otsing