Sirje Rank • 4. september 2016 kell 4:25

Hiina ja USA kinnitasid kliimaleppe

USA president Barack Obama ja ÜRO peasekretär Ban Ki-moon ametlikul ratifitseerimisel.  Foto: Scanpix/Reuters

USA president Barack Obama ja Hiina president Xi Jinping ratifitseerisid ametlikult Pariisis läinud aasta lõpul sõlmitud kliimakokkuleppe.

See, et maailma kaks suurimat kliima soojenemist põhjustavaid heitmeid atmosfääri paiskavat riiki kinnitasid valmisolekut heitmeid vähendada, suurendab tõenäosust, et enam kui 190 riiki hõlmav ÜRO egiidi all sõlmitud kokkuleppe saab jõustuda.

Pariisi kliimakokkuleppe eesmärk on pidurdada kliima soojenemist tööstusrevolutsiooni eelsele tasemele, mis on tunduvalt allpool 2 kraadi Celsiuse järgi.

„Viime maailma oluliselt lähemale eesmärgile, mille me seadsime,“ ütles Obama laupäeval Hiinas. „See ei ole selline võitlus, millega ükski riik – olgu ta kui võimas tahes, üksi hakkama saaks.“

USA vabariiklaste presidendikandidaat Donald Trump on lubanud Pariisi kliimakokkuleppe tühistada ja selle uuesti läbirääkimiseks avada, kuid kui see nüüd on ratifitseeritud, siis on seda raskem teha, vahendas agentuur Bloomberg.

Pariisi kliimakokkuleppe jõustumise tingimus on, et selle ratifitseerinud riikide poolt õhku paisatavad heitmed moodustavad vähemalt 55% kogu maailmas kliima soojenemist põhjustavatest heitmetest. USA ja Hiina arvele langeb neist kokku 38%.

Hiina president Xi avaldas lootust, et USA ja Hiina samm ärgitab teisi riike sama tegema.

Hetkel kuum