Alyona Stadnik • 23. september 2016 kell 8:45

Eesti ei tõtta wifi omanikke reguleerima

Foto: Andras Kralla

"Julgen väita, et selle kohtulahendi peale ei tõtta ministeerium wifi-omanikke reguleerima," kommenteeris majandusministeeriumi sideosakonna juhataja asetäitja Mart Laas värsket Euroopa Kohtu otsust avalike wifi-võrkude kohta.

Euroopa Kohus otsustas, et iga tasuta wifi-võrgu pakkuja peab kaitsma oma võrgu parooliga. 

"Esiteks täpsustaks, et küsimuse all on pärast sellist kohtuotsust, kas wifi omanik peab hakkama kasutajaid autentima või mitte. Küsimuse all ei ole tasuta wifi võimalik kadumine," selgitas Laas. 

Ta väitis, et selle kohtulahendi peale ei tõtta majandus- ja kommunikatsiooniministeerium wifi-võrgu omanikke reguleerima. "Teemat on väga keeruline kommenteerida, kuna peab arvestama, et Euroopa Komisjon on tulnud näiteks välja audiovisuaalmeediateenuste direktiivi muudatustega, mis puudutavad samuti autoriõiguste temaatikat," selgitas Laas. "Lisaks on Euroopa Komisjon lauale pannud ka elektroonilise side nn koodeksi, mis koondab sidedirektiivid kokku. Nende koosseisu kuulub ka määrus, mille eesmärk on suurendada vabade wifi-võrkude levikut, nende hulgas vabad wifi-võrgud parkides ja muudes avalikes kohtades."

Laasi sõnul on küsitav, kuidas ELis näiteks parkides wifi kasutajaid sellisel juhul autentima hakatakse. "Eestis oleks seda võimalik teha vähemalt ID-kaardiga," märkis Laas. 

Laas tõdes, et kohtulahend on selles osas mõistlik, et leitakse, et wifi omanik ei ole võimeline jälgima, ega ilmselt tohigi privaatsusnõuete tõttu, millist sisu tema võrgus alla või üles laaditakse. "Paraku tekitab palju küsimusi wifi-võrku sisenemiseks autentimise soovitus," märkis ta. 

Hetkel kuum