Käo: Reform maksab oma ülbuse eest

Kui ettevõtluskeskkonnale ei too iigipööre Jüri Käo sõnul midagi head, siis inimesi rahuldab vähemalt Reformi opositsiooni surumine.  Foto: Marko Mumm/Meediafoto
Kaisa Gabral • 8. november 2016 kell 12:15

Suurettevõtja Jüri Käo sõnul on Reformierakonna arrogantsusel hind, mida nad nüüd maksma peavad.

„Ettevõtjale midagi head oodata ei ole,“ kommenteeris Käo võimupööret. „Tavapäraselt on nii, et kui vasakpoolsed jõud saavad võimule, siis tähendab see ettevõtjale igal juhul maksukoormuse kasvu. Ja kindlasti juhtub see ka nüüd,“ nentis Käo.

„Ma saan aru, et Reformierakond on inimesed ära tüüdanud ja nad on muutunud võimuerakonnaks selle sõna halvas mõttes – ka see on tõsi. Aga fakt on, et majandusest teavad nad vaatamata kõigele kõige rohkem ja teistes erakondades on selliseid inimesi lihtsalt vähe,“ rääkis Käo.

Tema hinnangul on pikalt võimul olemine Reformile karuteene teinud ja nad arrogantseks muutnud. Käo sõnul on reformierakondlased käitunud nii, nagu vaid nemad teaksid, kuidas riigis asjad käima peavad, ja teised keegi ei tea midagi. „Eks sealt see laiapõhjaline vastumeelsus nende vastu on kanda kinnitanud ja lõpuks ka juurdunud,“ lisas Käo.

Riigipööre lööb kaineks

Pikka aega ettevõtlusega tegelenud Käo usub, et opositsiooni poolele kolimine teeb head nii Reformierakonnale kui ka kogu riigile – just arengu mõttes. „Tekib kainenemise hetk. Ja see on kasulik,“ märkis Käo ja lisas, et samas pole ta kindel, kui kasulik see muudatus Eesti majandusele on, sest arvata on, et uus võimuliit võtab ette maksud.

„Teadupärast, kui maksud on tõstetud, siis neid jõudusid, kes pärast makse langetada suudaks, on väga vähe. Kui mingid sotsiaalsed hüved on välja reklaamitud, siis hiljem neid muuta on väga raske,“ selgitas Käo.

Ta arvab, et kindlasti muudetakse ühel või teisel kujul ettevõtluse tulumaksu skeemi. „Kui see ära muudetakse, siis muutuvad ettevõtte tulumaksu protsent ja erinevad mudelid poliitikute iga-aastaseks mänguobjektiks. Sest kui tehakse eelarvet, on alati kuskilt raha puudu, ja siis on kõige lihtsam hakata selle protsendi või nende mudelitega mängima," rääkis Käo.

Täna pole tema sõnul poliitikutel eriti mänguruumi – selleks tuleks muuta kogu süsteemi. "Kui kogu süsteem on ära muudetud, siis on lihtne sellega igal aastal mängida. Nii nagu mängitakse alkoholiaktsiisi ja teiste aktsiisidega,“ lausus Käo.

Tuleb ka astmeline tulumaks

Ettevõtja Jüri Käo usub, et ilmselt tuleb päevakorda ka astmelise tulumaksu kehtestamine Eestis. „Pole kahtlustki. Aga ega see astmeline tulumaks midagi paranda ega õnnele vii," jätkas Käo. "Poliitikud tunnevad kergendust, et on midagi ära teinud, aga see ei vii majandust edasi ja riiki ei arenda. See on ümberjagamise asi.“ Käo lisas, et tavapäraselt vasakpoolsed jõud keskenduvadki ümberjagamisele ja võrdsuse teemale, kuid majandusarengule mõeldakse vähem.

„Mina igatahes rõõmus ei ole. Saan aru, et paljudel on kättemaksu soov - Reform on väga arrogantselt käitunud ja saab nüüd oma karistuse, ja see on ka õige. Kuid ettevõtjad maksavad selle kinni. Kokkuvõttes maksab kogu Eesti elanikkond selle kinni,“ nentis ettevõtja.

Ta lisas, et pole kuulnud sotsidelt ega Keskilt ühtegi ettepanekut, mis aitaks majandust arendada. „Täna saadakse rahuldus, et lõpuks ometi on Reformierakond löödud opositsiooni. Kõigil on võimuerakonnast kõrini. Aga ettevõtjana vaatan ma ratsionaalselt ja ütlen, et ei tasu oodata, et tuleb midagi paremat,“ oli Käo pessimistlik.

Mis puudutab uut võimalikku peaministrikandidaati Jüri Ratast, siis ei usu Käo, et tema isik midagi muudab. „Kui peaministriks saab Siim Kallas, siis oleks mul hea meel. Aga kas see on Taavi Rõivas või Jüri Ratas – ei julge öelda, et see midagi muudab,“ nentis ta.

Hetkel kuum