Kadi Neemre • 17. november 2016 kell 19:15

Trumpi plaan suurendada USA kaitsekulutusi loob uusi töökohti

Donald Trump  Foto: Reuters

USA peagi ametisse astuv president Donald Trump tahab suurendada USA kaitsekulutusi, suurendades USA sõjaväes laevade, sõdurite ning lennumasinate hulka.

Ambitsioonikas plaan võib aga positiivselt mõjuda erasektori töökohtadele, mida tuleks plaani elluviimiseks üle terve Ameerika juurde luua. “Trumpi plaan – vähemalt see osa, mida me seni teame – on kaitsesektorile tõenäoliselt väga positiivne ning plaanist oleks kahtlemata rohkem kasu kui kahju,” sõnas Coweni kaitseanalüütik

Analüütikud prognoosivad, et Trumpi kaitseplaan võib suurendada USA kaitsekulutusi järgmise nelja aasta jooksul kuni 250 miljardi dollari võrra.Trumpi sõnul soovib ta, et Kongress tühistaks 2011. aastal vastu võetud riigivõla piirmäära, mis võimaldaks tal suurendada kaitsekulutusi.

Kuigi detailid kaitsekulutuste suurendamise plaanist ei ole veel täpselt teada, võib välja tuua viis peamist kuluallikat.

Rohkem laevu. Trump paanib mereväe laevade ja allveelaevade hulka suuendada praeguselt 267-lt 350ni. Pentagoni praeguse plaani kohaselt kasvaks järgmise 10 aasta jooksul laevade arv 308ni.

Rohkem lennukeid. Trumpi õhuvägi koosneks vähemalt 1200st sõjalennukist; praegu on neid 1113.

Trump suurendaks ka USA sõjaväelaste arvu. Kui praegu on riigis 490 000 aktiivset väeosa, siis Trump suurendaks nende arvu 540 000ni.

Kübersõjad. Üha suurem vajadus on ka suurendada investeeringuid küberkaitsesse ning võitlusesse küberkurjategijate ja terroristidega, usub Trump.

Trump on mitu korda maininud ka vajadust jagada liitlastega kaitsekulutusi, et need ei langeks vaid Ameerika maksumaksjate õlule.

 

Hetkel kuum