Tallinn tambib Ühistupanka veel miljoneid eurosid

Ekspoliitik Ester Tuiksoo ja Eesti Ühistupanga juhatuse esimees Ülle Mathiesen panga asutamiskoosolekul  Foto: Andres Haabu
Koit Brinkmann • 18. november 2016 kell 12:15

Tallinna linnalt juba üle viie miljoni euro maksumaksja raha saanud Eesti Ühistupanka süstib veel kaks miljonit linnale kuuluv Tallinna Soojus. Ühte lisamiljonit oodatakse ka sihtasutuselt Tallinna Ettevõtlusinkubaatorid.

Linnavalitsuse korraldusega astub Tallinna Soojus kahe miljoni eurose osamaksuga Ühistupanga liikmeks. Sellise otsuse oli juba võtnud vastu ettevõtte nõukogu, kuhu kuuluvad keskerakondlasest abilinnapea Arvo Sarapuu, linnavolikogu Keskerakonna fraktsiooni liikmed Juri Poljakov, Elmar-Johannes Truu ja Ruslana Veber. Nõukogusse kuulub ka Keskerakonna büroo haldusdirektori Elmar Geine tütar Kristel Geine, kes on ametis Tallinna kultuuriameti juhataja asetäitjana.

Tallinna Soojuse juhatusse kuulub linnavolikogu keskerakondlasest liige Vladimir Panov.

Linnavalitsuse korraldusele lisatud seletuskirja järgi tegi Ühistupank Tallinna Soojusele ettepaneku alustada koostööd energiatõhusatele lahendustele suunatud laenutoodete pakkumiseks. Kirjast selgub, et laenutoodete pakkumiseks ja projekti käivitamiseks on vaja suurendada ühistupanga omakapitali kahe miljoni euro võrra. Omakapitali suurendamine võimaldab alustada energiatõhusate lahenduste tarbeks laenude väljastamisega ning kasvatada viie aastaga laenuportfell ca 20 miljoni euroni.

Eilsel linnavolikogu istungil kinnitati SA Tallinna Ettevõtlusinkubaatorid põhikiri, mille järel maksab sihtasutus eluasemelaenuprogrammi käivitamiseks panga osakapitali suurendamiseks miljon eurot. Sissemaksega saab sihtasutus ühistupanga liikmeks.

Varem on Tallinna linn andnud Ühistupanga osakapitaliks viis miljonit eurot ning kulutanud panga asutamisele üle poole miljoni euro.

Eesti Ühistupank asutati juunis 2015. Panga asutajaliikmed kinnitasid asutamiskoosolekul põhikirja ning valisid nõukogu ja juhatuse. Eesti Ühistupanga nõukogu liikmeteks valiti Mae Hansen, Taavi Aas, Jüri Mõis, Kalev Kreegipuu, Ain Hanschmidt, Jaanus Murakas, Hardi Kampus ja Ahti Kallaste ning juhatuse liikmeteks Ülle Mathiesen, Roul Tutt ja Katrin Orav.

Ühistupanga asutajasid 119 eraisikut ja 34 juriidilist isikut. Nende hulgas olid lisaks Tallinna linnale tuntud ettevõtted Mainor, E-Piim Tootmine, Silikaat Grupp, Saidafarm, Fund Ehitus. U.S. Invest ja Seven Oil. Samuti olid asutajaliikmed Põlvamaa, Kambja, Maaelu Edendamise ja Kehtna Hoiu-Laenuühistud, EELK Varahaldus ning paljud väikeettevõtted, näiteks perearstikeskus Remedium.

Ühistupanga liikmeks saavad nii eraisikud kui juriidilised isikud. Eraisiku osamaks algab 350 eurost ning juriidilisel 1500 eurost. Ühekordne sisseastumismaks on 10 eurot.

Pangal ei ole veel finantsinspektsiooni tegevusluba.

Hetkel kuum