Äripäev • 19. aprill 2017 kell 12:19

Ühistupanga tegevusloa takistuseks on Savisaar

Eesti Ühistupanga reklaammaterjalid.  Foto: Andras Kralla

Finantsinspektsioon loobus Tallinna linna veetava Ühistupanga taotluse läbivaatamisest, põhjendades otsust sellega, et nad ei saa piisavalt hinnata Tallinna linna usaldusväärsust panga ühe asutajana, kui ei saa lisainfot Egar Savisaare kohta.

Ühistupank plaanib otsuse edasi kaevata, kirjutas Delfi. "Põhjendus tundub panga juhatusele kummaline, sest Edgar Savisaar on juba pikemat aega kohtu otsusega Tallinna linna juhtimisest kõrvaldatud,“ ütles panga juhatuse liige Ülle Mathiesen Delfile ja lisas: „Meie hinnangul ei ole põhjust Tallinna linna kui institutsiooni finantsilises usaldusväärsuses küll kahelda.“

Ühistupangal on 161 eraisikust ja juriidilisest isikust liiget. Nende hulgas Tallinna linn, Tartu Tarbijate Kooperatiiv, Mainor, Estiko, E-Piim Tootmine, Endover Kinnisvara, Silikaat Grupp, Saidafarm, Fund Ehitus ja Seven Oil. Samuti olid asutajaliikmeteks Põlvamaa, Kambja, Maaelu Edendamise ja Kehtna hoiu-laenuühistud, EELK Varahaldus ning mitmed väiksemad ettevõtted.

Loe lähemalt Delfist.

Äripäev kirjutas märtsis, maksumaksja raha muudkui kulub loodavas pangas. Suuresti tallinlaste maksudest rahastatud Eesti Ühistupanga asutamisest saab suvel juba kaks aastat, kuid pank on endiselt tegevusloata ja mullune kahjum küündis 368 000 euroni.Eesti Ühistupanga majandusaasta aruandest selgub peale selle, et peamine kulu oli juhtkonnale makstud tasud. Mullu läks alates 3. veebruarist kuni aasta lõpuni juhatuse ja nõukogu tööjõukuludeks koos sotsiaalmaksuga kokku 306 000 eurot.

Paralleelselt tiksus selle aasta veebruari lõpuni ka likvideerimisel olev Ühistupanga Asutamise Sihtasutus, mille tööjõukulud eelmise aasta algusest olid sotsiaalmaksudega ligi 318 000 eurot.Osaliselt kattusid ka mõlema juhatuse ja nõukogu liikmed. Nii olid Ülle Mathiesen ja Roul Tutt nii Ühistupanga kui ka Ühistupanga Asutamise juhatuses. Tutt oli ka viimase likvideerija. Samuti olid mõlemas nõukogus Ahti Kallaste ja Taavi Aas.

Tallinna linn finantseeris likvideerimisel olevat Ühistupanga Asutamise Sihtasutust mullu 300 000 euroga ning 2015. aastal anti sinna 275 000 eurot.

Selle aasta veebruaris astus liikmeks ka Tallinna linnale kuuluv AS Tallinna Soojus osamaksega 2 000 000 eurot. Ettevõttel tekivad Eesti Ühistupangas liikme õigused alates finantsinspektsioonilt positiivse otsuse saamisest olulise osaluse omandamise kohta.

Ühistupanga tegevuskulud olid mullu üle 64 000 euro, sellest osteti Äripäeva andmetel suurusjärgus 50 000 euro eest õigusabiteenust AB Varul.

 

Hetkel kuum