• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Esitlus, kuhu ei soovitatud minna

  Kolmapäeva õhtul on Tallinna sadamapiirkonnas hotelli Euroopa ette Soome turistidele kutsutud kiirabiauto. Selle ümber toimuv sagimine aga jääb varju, sest kiirabiauto ette on pargitud lumivalge elektriauto Tesla S. Ja selle numbrimärk on paljuütlev – OC1.

  OC on lühend, mille pärast ma siin täna olen. Lühend tähistab OneCoini ning selles hotellis toimuvad juba aastaid seda tutvustavad esitlused. Kuna tean õhtusest kohtumisest vaid hotelli nime ja kellaaega, küsin vastuvõtulauast teed ja jõuan juhatamise peale investeerimist õpetava lauamängu Cashflow ühismängimisele.
  Kohe on algamas OneCoini üritus - edeva Teslaga saabunud esineja on juba platsis.Foto: Kristel Härma
  Soovitus: ära mine sinna
  „Ei tea, aga ei soovita minna,“ püüavad mind ümber veenda noormehed, kellelt uurin, kus siin toimub OneCoini üritus. „Kui sa oleksid vähegi kodutöö ära teinud ja guugeldanud, ei läheks sa sinna,“ hoiatavad nad. Punastan piinlikkusest ja naeran ebalevalt - tegelikult tean ma hästi, mida otsingumootor OneCoini kohta vastuseks annab.
  Esitlus toimub Ida-Euroopa nime kandvas saalis. Seal istuvad üksikud inimesed, peagi hakkab mängima siin ruumis kummastavalt mõjuv klubimuusika. Koguneb paarkümmend inimest ja pooled toolid jäävad tühjaks. „Mõtlesin, et teen tänase esitluse ise, aga las Avo teeb, see on okei,“ ütleb saali astuv noormees enda kõrval sammuvale neiule. Lisaks noortele võtavad kohad sisse ka mõned keskealised ja vanemad kuulajad.
  Keset saginat kuvatakse seinale tagurpidi tiksuv loendur: 60… 59… 58 sekundit esitluseni. Tähelepanu koondub seinale ja tunnen, kuidas kerib põnevus. Nende 60 sekundi jooksul jõuan aga siiski märgata, et olen vist ainuke, kes seda jälgib. Teised on seda juba näinud.
  Minu üllatuseks ei juhtu pärast 60sekundilist ootust midagi. Alles mõne hetke pärast astub ette mees, kelle nimi siin juba kostus – Avo. Skeemi Eesti liider Avo Väliste. Hästi päevitunud mees lumivalge triiksärgi ja tumeda ülikonnaga. Ta alustab. Märkab, et olen kuulajate seas uus nägu, ja alustab ettekannet enda tutvustamisest.
  Tarbetud pangad ja Skype'i kõned
  Eelmisel kuul 50aastaseks saanud mees on viimased 15 aastat olnud ettevõtja, sest palgatöö talle ei istuvat – ta ei taha kellegi teise jaoks töötada, kuigi teeb seda sisuliselt praegugi. Nimelt on OneCoini tõeline liider bulgaarlanna Ruja Ignatova, kellele lisaks seisavad ettevõtte taga Nigel Allan ja Sebastian Greenwood. Viimaseid seostatakse mitme juba uppi kukkunud püramiidskeemiga – Ausante, Brilliant Carbon jne.
  „Tasub teha märkmeid ja pärast hoida ühendust inimestega, kes teid siia kutsusid,“ ütleb Väliste ja jutustab, kuidas ettevõte on purustanud seni kõik arengurekordid.
  Järgneb raha ajaloo tutvustus ning krüptorahani jõudes toob ta sisse võrdluse filmide digitaliseerimisega – see parandab kvaliteeti ja aitab säilitada. Pangad olevat aga tarbetu organisatsioon, nii nagu ka Skype'i kõned ei vaja telefonioperaatorit.
  Sula kaob, digiraha mitte
  Pintsaku põuetaskust tõmbab Avo välja rahatähe, eemalt vaadates ilmselt 50eurone. Paberraha võib kaduda, hävineda, krüptoraha aga mitte, väidab esineja. Kui krüptoraha on kodeeritud õigesti, nagu OneCoin, ei saa see kaduda ega hävineda, kinnitab ta.
  Mõistagi on vaja joonistada paberile blockchaini tehnoloogia (plokiahel - toim) skeem ja selgitada, kuidas sellega saab makseid teha pangamaksetest tuhandeid korda kiiremini ja sadu kordi odavamalt. Enne aga ülistab esineja enda liidrit – eelmainitud bulgaarlanna Rujat.
  Teenistuse saab ette ennustada
  Lähipäevil 37. sünnipäeva tähistav Ruja on tema sõnul „väga kõva mõtlemisega ja tark“. Kümme aastat finantsasutustes ja pankades töötanud naine oli algul ka ise krüptoraha suhtes skeptiline, kuid loob nüüd ainsat krüptorahal põhinevat ülemaailmset maksesüsteemi. Kõik OneCoini jaoks ennustatu olevat läinud täppi ja enamgi veel. Ka seda, palju krüptorahaga teenib, saab ette ennustada, lubab esineja.
  Tema sõnul üritatakase ainulaadset OneCoini pidevalt kopeerida ja luuakse igasugu „Micky Mouse Coin'e“. Ta lisab kohe, et selliste programmidega liitunud on pärast pettunud, kui avastavad, et peale boonuselubaduste selle taga midagi rohkemat polegi. Lisaks naljatleb, et ka OneCoini kohta arvatakse, et seda tegelikult pole olemas, ja et Ruja on hoopis mees.
  Suurim lubadus, mis sel õhtul kõlab, on ettevõtte börsile minek 2018. aasta teises kvartalis. Selleks ajaks tuleb võimalikult palju münte kokku osta, sest need lähevad siis müügiks kordi kallimalt. Täna on Avo väitel ühe mündi väärtus kaheksa eurot, börsile minnes 25-30 eurot. „See on matemaatiline protsess, mis kulgeb ja mida ei saa peatada.“
  Seni aga ühtki investorit ligi ei lasta, kuigi uksele koputab neid palju. Uuest aastast alustab cashback-süsteem.
  Võrguga maasikakorjele
  Krüptoraha ostmise ja kordades kallimalt maha müümise kõrval on teenimiseks ka teine variant, mis huvitab mõnevõrra vähemaid - pärast pausi on saalis mõni kuulaja vähem. „Kõik, keda raha ei huvita, on läinud,“ naljatleb Väliste. Naerukahin saalis.
  Nüüd selgitab Avo teist rahateenimise võimalust, mida ülejäänud siin ruumis viibijad on lmselt pea igal kolmapäeval kuulnud. Esimest korda sel õhtul kerkib meie kohale sõna "võrkturundus". Niisiis, kui endal pole krüptoraha ostmiseks raha, tuleb kutsuda sõbrad osalema, selle eest saadava boonuse aga saab investeerida virtuaalsetesse müntidesse.
  Samas rõhutab Väliste, et ettevõte ei müü raha, vaid koolituspakette. 110, 550, 1100, 3300 või 5500 eurot maksva paketi müügi pealt saaksin ma 10 protsenti boonust ja veel 10% võrguboonust enda tiimi müügi pealt. Lisaraha peaks tiksuma ka teiste abistamiselt.
  Boonuseid illustreerivad esitluses maasikad. „Ilusad maasikad,“ ütleb mulle minu kõrvalistuja, kes on pea kõik kuuldu üles kirjutanud. Pärast õhku paisatud sõnu „positiivne viirushaigus“ ja „kui OneCoin jõuab miljoni liitujani, pole maailm enam sama, mis on täna“, on esitlus läbi.
  Uurin pinginaabrilt, kas ta käib siin igal kolmapäeval. Mitte päris, selgub. Ta on liige ettevõtte loomisest 2014. aastast ja liitumismakse tegi ta eelmisel aastal. Ostis „viiesajase paketi“. Ehk liitus firmaga 500 euro eest. Kui küsin, kas krüptoraha on tema jaoks põnev, vastab ta lühidalt, aga paljutähenduslikult: „Jah, krüptoraha, aga ka kõik muu seal ümber.“
  Kui kõrvalistuja taipab, et mul on makse veel tegemata ja sponsoritki pole, annab ta oma visiitkaardi ja julgustab, et võin alati talle helistada. Järgmisel päeval helistan aga hoopis Avole ja seekord Äripäeva ajakirjanikuna. Ta teatab järsult, et on nõupidamisel ja läheb seejärel välismaale. OneCoini tegevuse kohta ta kommentaari ei anna ja hiljem uuesti tema numbrit valides jääbki telefon kutsuma.
  Kui tahad jaga enda kogemust OneCoini või mõne teise püramiidskeemiga, kirjuta [email protected]
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Kõigepealt tuleb energiakriisis nina ette vaadata
Suure pildi, pika vaate jmt epiteetide pruukimine ei asenda vajadust lahendada akuutne kriis elektriarvetega siis, kui vaja, ja nii, nagu vaja, nimetades seejuures asju õigete nimedega, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Suure pildi, pika vaate jmt epiteetide pruukimine ei asenda vajadust lahendada akuutne kriis elektriarvetega siis, kui vaja, ja nii, nagu vaja, nimetades seejuures asju õigete nimedega, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Luksuskaupade tootjad panid Euroopa turud tõusma
Euroopa aktsiaturud on pärast teisipäevast langust kolmapäeval stabiliseerunud ja veidi tõusnud. Sellele on kaasa aidanud luksuskaupade tootjate tugevad kvartalitulemused, vahendab Reuters.
Euroopa aktsiaturud on pärast teisipäevast langust kolmapäeval stabiliseerunud ja veidi tõusnud. Sellele on kaasa aidanud luksuskaupade tootjate tugevad kvartalitulemused, vahendab Reuters.
Elcogen ehitab korealastele 75miljonise vesinikutehase
Tallinnas Ülemiste linnakus kütuseelemente tootev Elcogen sõlmis kokkuleppe Lõuna-Korea Uljini maakonna ja Next Energy Corporationiga Koreasse tehase ehitamiseks.
Tallinnas Ülemiste linnakus kütuseelemente tootev Elcogen sõlmis kokkuleppe Lõuna-Korea Uljini maakonna ja Next Energy Corporationiga Koreasse tehase ehitamiseks.
Kaido Fridolin lahkus Oma Ehitaja juhtimisest
Oma Ehitaja üks omanikke Kaido Fridolin lahkus eelmisel nädalal ettevõtte juhtimisest ja jätkab ettevõttes nõukogu liiknena.
Oma Ehitaja üks omanikke Kaido Fridolin lahkus eelmisel nädalal ettevõtte juhtimisest ja jätkab ettevõttes nõukogu liiknena.