Valitud seltskond võttis Eestis käibele oma raha

Pille-Riin Özmen otsustas klientide huvi tõttu pakkuda 50euroseid kinkekaarte osaliselt OneCoinide eest.  Foto: Andras Kralla
Kristel Härma • 6. jaanuar 2017 kell 4:00

Eestis on esimesed ärid asunud kauplema krüptorahaga, mis paljude hinnangul on kaheldava väärtusega ning mida mitmes riigis seostatakse püramiidskeemiga.

Äripäev kirjutas hiljuti bulgaarlanna Ruja Ignatova juhitavast võrgustikust OneCoin, mis loob väidetavalt krüptorahal põhinevat ülemaailmset maksesüsteemi. Programmiga liitujad ostavad krüptoraha ning neile väidetakse, et selle väärtus pidevalt tõuseb. OneCoini müügiesitlustel lubatakse liitujaid meelitades, et peagi saab selle rahaga maksta ka kohvikutes ja poodides ning kõik võiksid enda ning sõprade-tuttavate firmad ruttu liituma tuua. Esimeste ettevõtete vastu olevat huvi suur, sest programmiga liitunud otsivad viise, kuidas oma soetatud krüptomünte kasutada.

Püramiidskeemiks peetava ja mitmes riigis uurimise all oleva OneCoini krüptorahaga saab praegu maksta Eestis näiteks restoranis Talleke ja Pullike, osta meesterõivaid, e-sigarette ja mõndagi muud. Ökopood Looduspere müüb 50eurost kinkekaarti 40 euro ja kahe OneCoini krüptoraha eest.

Poe juhatuse liige Pille-Riin Özmen ütles, et sellise makseviisi võtsid nad kasutusele klientide huvi tõttu ja mõned kaardid on juba ostetud. „See on grupp inimesi, kes sooviksid neid meie poes kasutada ja selleks, et konkurentsis ellu jääda, ma loomulikult vaagin ju erinevaid võimalusi, kust endale lisakliente leiaksin,“ selgitas ta.

Özmeni sõnul on ta OneCoini suhtes esitatud kahtlustega kursis. „Jah, ma uurisin ka seda. Bitcoini suhtes olid ka algul täpselt samad jutud.“ Ta lisas, et juttudel võib tõepõhi ka all olla, kuid nende jaoks on see mäng ja summad, millega riskivad, ei ole suured.

OneCoin on krüptoraha, mida kaevandatakse ja müüakse tsentraalselt ehk kinnisel turul.

Sellele ligipääs ja sellega kauplemise eeldus on liitumine, mis maksab alates 130 kuni mitmekümne tuhande euroni.

OneCoin on uurimise all nt Bulgaarias, Lätis, Soomes, Rootsis ja Norras.

Soome, Rootsi ja Suurbritannia meedia hoiatab, et OneCoin on püramiidskeem ja valuutana väärtusetu.

Hiinas vahistati tänavu mitmed OneCoini liikmed ja investorid.

Singapuris ja Bulgaarias on OneCoini arved arestitud.

Özmen võrdles OneCoinides maksmise võimalust tarbijamänguga, kus näiteks loositakse välja auto. „Kas see on nüüd selle firma jaoks kasulik, ma kahtlen selles. Aga nad teevad seda ikkagi, sest see on mäng, ja meie tegime sellise mängu lihtsalt.“

Küsimuse peale, mida ta OneCoinidega peale hakkab, vastas Özmen, et võib-olla lähevad kollektiiviga Tallekesse ja Pullikesse sööma.

Pille-Riin Özmen,, ökopoe Looduspere juhatuse liige

Kuidas ostab klient OneCoinide eest kinkekaardi? Klient saadab meile meili, mina saadan selle edasi inimesele, kes mul neid vahendab. Tema kannab need minu firma kontole ja siis mulle tuleb teade, et need on olemas. Mina annan poodi teate, et võib tulla kinkekaarti ostma raha eest. Süsteem on meil katsetatud ja toimib.

Kuidas arvutate kursi? Võtame sellise pöidlaümbermõõduga: lehel on kurss näiteks 7,8, aga meie panime, et 10 eurot on 2 coini. Ehk niiöelda 15 euro eest nad saavad 10 euro eest kaupa. Et oleks selline hea ümmargune ja lihtne number lihtsalt, siis panime et 2.

Spordipood loobus pärast katsetamist

OneCoinides maksmise võimalust pakuti ka spordipoes PopSport!, mis on praeguseks sellest maksevõimalusest siiski loobunud. „Mõtlesime, et proovime,“ ütles kaupluste taga oleva ettevõtte Baltimpeks OÜ juht Tarmo Kajandi.

Veel oktoobri lõpus reklaamis Kajandi OneCoiniga arveldavate kaupmeeste Facebooki grupis, et tema poes saab maksta ostusummast 35% OneCoinides ja ülejäänu eurodes.

Rainer Laurits,, maksu- ja tolliameti avalike suhete juht

Raamatupidamine tuleb teha eurodes

Kui müüja on nõus krüptoraha maksevahendina aktsepteerima, siis on tema riisiko, kas sellel krüptorahal ka homme väärtust on. Äriühingute raamatupidamise jaoks on ainult vajalik, et arvestust peetakse ja maksudeklaratsioonid esitatakse hiljem eurodes. See tähendab, et mis iganes valuutas või mitterahalises vormis tehingud tuleb raamatupidamise ja maksuarvestuse jaoks kajastada ikkagi eurodes.

„Kogu see krüptorahandus on veel reguleermata,“ ütles Kajandi. Tema kogemusel ei olnud krüptorahaga arveldamisega takistusi, kuid takistused tulid vastu võetud OneCoinide rahaks tegemisel. „Ma võin ju OneCoine vastu võtta, aga kui ma ei saa seda konverteerida mingiks muuks valuutaks, siis ei ole sellel mõtet.“ Kajandi soovis virtuaalmüntides maksmise võimalust siiski katsetada, et haarata kinni uuest võimalusest.

Rahamäng.  Foto: Estel Eli fotomontaaž
Hetkel kuum