Muusik Taavi Peterson müüb maatükki, mille eest küsib osa summast väidetavas krüptorahas.
- Taavi Peterson loodab maatükile ostuhuvilisi leida OneCoiniga liitunute seast. Foto: Hendrik Osula/Ekspress Meedia
Tallinnast 20 minuti autosõidu kaugusel Raplamaal Hagudis asuvale maatükile on tehtud detailplaneering kui pere- ja ridaelamumaale ning see on hinnatud 15 000 eurole. Kinnisvaraportaalis seisab mitteaktiivse müügikuulutuse juures hind eurodes 14 900.
Krunti müüb saatest „Eesti otsib superstaari“ tuntust kogunud noor muusik Taavi Peterson. Ta märgib, et müügisummast 30 protsenti võtaks ta vastu OneCoini valuutas, mis tähendab, et virtuaalmünte võtaks ta vastu pea viie tuhande euro eest.
„Ma oleksin nõus selle krundi ka kümne tuhandega maha müüma, aga see on nagu boonus seal juures,“ kommenteeris Peterson, miks pani kinnisvara müügikuulutuse Facebooki OneCoini müntidega kauplejate gruppi ja soovib osa summast saada just selles vääringus.
Petersoni sõnul on ta kursis OneCoini skeemi kriitikaga, kuid leiab, et kõmu taga on peavoolumeedia, mis selliste asjade edusse ei usu. Tema arvates võiks OneCoinides kauplemine tuua müüdava maa vastu huvilisi. Facebookis pakkus üks huviline maatüki eest kogu summat OneCoinides, kuid sellest muusik keeldus.
Mis on mis
OneCoin
Krüptoraha, mida kaevandatakse ja müüakse tsentraalselt ehk kinnisel turul.
Sellele ligipääs ja sellega kauplemise eeldus on liitumine, mis maksab alates 130 kuni mitmekümne tuhande euroni.
Aastal 2018 lubavad nad minna börsile ja siis saab väidetavalt oma virtuaalmündid maha müüa kordades kallimalt.
Seni saab krüptovaluutaga kaubelda süsteemi sees ja hinna määrab süsteem ise.
Asutatud 2014. aastal.
Ettevõtte teatel ligi 3 miljonit liiget.
Kontorid Bulgaarias ja Dubais.
Omanikfirma registreeritud Gibraltaril.
Müntide väärtus küsitav
Krüptoraha eksperdi Asse Sauga sõnul võib selliste tehingute taga olla see, et OneCoini süsteemist väljumine ehk virtuaalmüntide pärisrahaks tegemine on väga piiratud. „Võib vabalt olla, et selle eest tahetakse osta rohkem reaalseid asju võimalikult kiiresti.“
Motivatsioon müüa kinnisvara OneCoinide eest võib tuleneda tuleviku rikastumise väljavaatest. Sauga rõhutas aga, et tasub mõelda, kas on ikka päriselt OneCoini vaja. „Nii kaua, kuni ta ei ole avalikul turul kaubeldav, on see väärtus igal juhul küsitav,“ lisas ta. Tema sõnul ei loo OneCoini süsteem ka laiemas pildis otsest uut väärtust. „Tehnoloogia on vana, ärimudel ei ole midagi erilist ja uut.“
Kui keegi tõesti soovib krüptorahaga tegeleda, ei ole Sauga sõnul selleks OneCoin, mille poole vaadata. „Pigem ikka bitcoin, monero, dash, TOP10-TOP20 levinumat krüptoraha. Need on coinmarketcap.com veebilehel kõik üleval, OneCoini sealt ei leia,“ ütles ta.
Mitte midagi tehes rikkaks
Põlvamaal sama skeemiga tööstushooneid müüv ettevõtja Meelis Ladva ütles, et talle on tehtud OneCoinides kaheksa korda parem pakkumine kui eurodes. Ladva pani kinnisvara müüki 45 000 euroga, kuid selle asemel pakuti talle 48 000 virtuaalmünti. Tehingu väärtuse arvutamiseks tuleks korrutada see OneCoini praeguse kursiga, mis on Ladva sõnul 7,8 eurot. „Päris arvestatav summa,“ tõdes ta.
„Kindlasti see tasub ära,“ rääkis Ladva, et ta veel kaalub, kas pakkumist vastu võtta. „See on natuke tüütu, et ta ei ole üksühele eurona kasutatav. Muud midagi,“ leidis Ladva, kes on ise ostnud auto nii, et maksis pool summast OneCoinides.
Põhjus, miks Ladva müüks kinnisvara eurode asemel krüptorahas, on see, et tema kokku ostetud OneCoinide väärtus on tema sõnul kümme korda tõusnud. „Ma olen OneCoini omades teeninud mitte midagi tehes 2200eurose investeeringuga 22 000 mitte midagi tehes. Ja ettevõtlusega olen see aasta saanud kahju 20 000,“ ütles Ladva, et on dilemma ees, kas tegelda ettevõtlusega või osta kokku virtuaalmünte.
Ehkki OneCoini saab süsteemi sees müüa veel väikestes kogustes, võib stabiilselt müües Ladva sõnul teenida sellega kuus ka 800 või tuhat eurot. „800 eurot või tuhat eurot sealt kuus välja võtta ei ole täna üldse probleem, ükskõik mida räägitakse. Aga see on täiesti normaalne sissetulek, kui sa mitte midagi tegema ei pea,“ leidis ta.
Seotud lood
Eestis seisavad tuhanded lapsed ja pered silmitsi väljakutsetega, mida on raske ette kujutada. Üks väike heategu võib nende elus palju muuta. Sel aastal astus
Wallester – innovaatiline finantstehnoloogia ettevõtte, mida tunnustati hiljuti Eesti edukaima idufirmana – olulise sammu ja asus partneriks MTÜ-le
Naerata Ometi. Selle organisatsiooni eesmärk on tagada, et keegi ei peaks eluraskustega üksi silmitsi seisma.