Äripäev • 24. detsember 2016 kell 8:45

Äripäeva aasta ajakirjanik on Sirje Rank

Sirje Rank  Foto: Andras Kralla

Äripäeva tänavune aasta ajakirjanik on välisuudiste toimetaja Sirje Rank, nominendid olid uudistetoimetuse ajakirjanik Mari Mets ja börsitoimetuse juht Juhan Lang.

Üle 20 aasta Äripäevas töötanud Sirje on väga kiire reageerija päevakajalistele teemadele, samuti tõeliselt produktiivne ajakirjanik. Tema lugudest jääb silma põhjalikkus ja asjatundlikkus. Ta kirjutab hästi välisteemadel, kuid saab suurepäraselt hakkama ka investeerimisteemadega. On üksi terve meeskonna eest. Samas on hea meeskonnamängija.

Tema katkematu huvi ja uudishimu maailmas toimuva suhtes, pühendumine ja lai silmaring on eeskujulikud ja imetlusväärsed. Ta on tõeline professionaal. Ta on alati valmis minema ja tegema ning alati ka läheb ja teeb – ja toob kaasa huvitava ajakirjanduslikult atraktiivselt vormistatud sisu. Me ei ole toimetuses veel näinud, et ta ei viitsiks või et teda ümberringi toimuv külmaks jätaks. Ta on alati vormis. Lõppevast aastast olid eriti meeldejäävad Brexiti kajastused.

Sirjel on väga selged seisukohad ja näiteks Äripäeva juhtkirja koosolekul on ta olnud temale olulistel teemadel tuline arutleja. Temaga on huvitav debateerida, sest tal on suur silmaring. See on ajakirjanikule hindamatu aare. 

Sirje on ka väga nõudlik enda ning teiste töö suhtes. Teda häirib, kui ajatundlikud uudised jõuavad avalikuks liiga hilja, mõni oluline teema jääb Äripäeva fookusest kõrvale või me selle n-ö maha magame.

Uued teemad avalikkuse ette

Kolm aastat Äripäeva uudistetoimetuses ajakirjanikuna töötanud Mari Metsa iseloomustab see, et ta töötab eeskätt enda teemade ja ideedega ehk toob toimetusse ja ka lugejateni infot, millest laiem avalikkus polnud varem teadlik. See on viimase paari aasta sihipärase töö tulemus, sest Mari on Äripäeva tulles laiendanud süsteemselt oma allikateringi, olgu nendeks inimesed või registrid ja andmebaasid.

Teda iseloomustab seegi, et ta hoiab enda varem kirjutatud teemadel silma peal ning tunneb huvi, kuidas tema tõstatatud probleemid lahenevad. Mari ei kirjuta aga ainult probleemlugusid või uudiseid, ta on ka silmapaistev portreede ja reportaažide kirjutaja ning teravate arvamusartiklite autor.

Mari tugevuseks on ka enda lugude esitlemine. Kui paberlehes hoolitseb lugude kujunduse eest kujundaja koos ajakirjanikuga, siis veebis sõltub lugude kujundus eeskätt ajakirjanikust. Mari pöörab tähelepanu sellele, et lugu ei oleks ainult tekst, vaid seda täiendaksid graafikud, erinevad infokastid, fotod, videod. Ta võtab aega selleks, et veebis oleks tema lugu visuaalselt nauditavalt esitatud.

Ideede generaator ja teostaja

Varem Äripäeva börsitoimetuses ajakirjanikuna töötanud ning alates augustist Äripäeva börsitoimetust juhtiv Juhan Lang oli lõppeval aastal väga produktiivne ajakirjanik, kes suutis selle kõrval genereerida ka hulga suurepäraseid tuluideid, mida Äripäeva börsitoimetus on ridamisi selle aasta sügisest hakanud teostama. Näiteks Seppo Saario raamatu kirjastamine või jaanuaris toimuv investor Toomase konverents.

Ajakirjanikuna on Juhan hea eeskuju teistele – välja käidud ideed teeb ära, hoiab alati mitu rauda tules ning tunnetab hästi lugejaskonda ning nende huvisid. Mis oluline, ta teostab tekkinud ideed kiiresti – viimaseks näiteks on detsembris toimunud investor Toomase kohtumine oma sõpradega, mille idee tekkis ühe erilehe ajurünnakul.

Juhan hoolib oma materjali esitlemisest, et see läheks korda ja leviks. Tähtis pole mitte lugu ära teha, vaid oluline on, et lugeja seda materjali ka märkaks. Samuti on ta toonud Äripäeva veergudele investoritena üllatavaid persoone (Sergei Pareiko), vahendanud Äripäeva lugejale põnevaid kohtumisi (Seppo Saario) ja üritusi (Warren Buffetti ettevõtte Berkshire Hathaway aktsionäride aastakoosolek).

Juhan otsib oma meeskonda ka üht uut inimest. Kui soovid kandideerida, siis vaata töökuulutust investor Toomase Facebooki-lehelt ning anna endast teada aadressil juhan.lang@aripaev.ee.

Hetkel kuum