Sanktsioonid tegid Vene kalamehest miljardäri

Bloombergi miljardäride indeksi järgi on Vitali Orlovi ettevõtte Norebo Holding väärtus miljard dollarit.  Foto: Bloomberg
Mait Kraun • 29. jaanuar 2017 kell 10:00

Sanktsioonidest tingitud rubla hinnalangus ja sisenõudluse kasv tegid Vene kalamehest miljardäri, kirjutab Bloomberg.

Murmanskis asuv 30 miljonit dollarit maksev hoone on Vitali Orlovi ettevõtte Norebo Holdingu kroonjuveel. See ehitati selleks, et teenindada Norebo kalalaevu, mis püüdsid eelmisel aastal 11 protsenti kogu Venemaa kalassaagist, selgub Venemaa Kalapüüdjate Agentuuri andmetest.

„Ma olen oma elus olnud kindel vaid ühes asjas – et mu elu on alati Põhja-Venemaa ja kalatööstusega seotud,“ ütles 51 aastane Orlov, kes andis Bloombergile oma esimese välismaise meediaintervjuu.

Orlov on üles ehitanud impeeriumi. Tema varade väärtus on Bloombergi miljardäride indeksi järgi miljard dollarit. Kusjuures ta on kasu saanud globaalse kaubanduse muutustest ning Venemaale kehtestatud sanktsioonidest. Tema ettevõte ekspordib 60 protsenti kaubast välismaale, aga kodumaine nõudlus on sanktsioonide tõttu järsult kasvanud, sest Venemaa on toidu importi piiranud.

Orlovi unistus täitus

8. novembril antud intervjuus ütles Orlov, et ta on täitnud oma unistuse luua globaalne kalapüügifirma. Ta võttis Norebo enda kontrolli alla eelmisel aastal, kui üks partneritest müüs oma osaluse talle tagasi. Teisele partnerile on määratud kohtu poolt aga koduarest, sest teda süüdistatakse väljapressimises. Ta müüs eelmise aasta mais oma 33protsendilise osaluse Orlovile.

Terve ettevõtte käive oli 2015. aastal 600 miljonit dollarit. Kalafirma on väljastanud ka 450 miljoni dollari eest võlakirju, et rahastada laienemist ning vähendada omanikeringi. Norebo sõltub suuresti ekspordist ning suurem osa käibest saadakse välismaalt. Kulud tehakse peamiselt aga rublades. See tähendab, et rubla odavnemine on ettevõtte jaoks olnud vägagi toetav faktor.

„Tema äri on väga stabiilne ja marginaalid on korralikud,“ ütles uuringu- ja meediafirma Fishnewsi juht Eduard Klimov. „Kalad on taastuv ressurss, mida inimesed alati söövad.“

Kolm aastat tagasi otsustasid lääneriigid Venemaale Krimmi annekteerimise eest sanktsioonid kehtestada. Putin vastas omalt poolt aga sellega, et keelas toidukaupade impordi riikidest, mis Vene vastaste sanktsioonidega ühinesid.

Orlovi ekspordiäri sanktsioonid aga ei kahjustanud, sest Venemaa sai jätkata toidukaupade eksportimist. Putini impordikeeld tõstis aga kodumaist nõudlust ning see suurendas tunduvalt ka Norebo müüki.

„See näitas, et inimesed tunnevad Venemaa kala vastu huvi,“ ütles Orlov 2016. aasta veebruaris. „Tuleb välja, et ega see Norra kalast halvem ole. Nad harjuvad meie Vaikse-Ookeani heeringaga ära.“

Tarbijad otsivad tervislikkust

Norebo ärile on kaasa aidanud ka kalaturu üldine tõus, mille on põhjustanud tarbijaeelistuste muutumine. Aina enam otsitakse tervislike viise, kuidas proteiine tarbida, selgub ÜRO uuringust. Norra Meretoidu Nõukogu aga teatas et tursa hind on tõusnud alates 2013. aastast umbes 13 protsendi võrra.

Laevade ostmiseks ja laienemiseks on Norebo kulutanud viimase kümnendi jooksul 600 miljonit dollarit, ütles Orlov. Tema arvates on ettevõtte reaalne väärtus suurem kui miljard dollarit. Tema hinnangul on madala turuväärtuse põhjuseks „riigiga seotud riskid“. Nimelt tahab valitsus kehtestada uue kvoodisüsteemi, mis soosib ettevõtteid, kes ostavad kalapüügilaevu Vene tootjatelt. See võiks aidata rohkem alustavadi ettevõtteid.

„Ma ei osanud kunagi arvate, et ma suudan nii suure ettevõtte luua,“ ütles Orlov. „Me tahame laieneda jaemüügi valdkonda ja pakkuda edaspidi ka toiduteenuseid. Me näeme seal potentsiaali.“

Hetkel kuum