Esialgsetel andmetel oli 2016. aastal ettevõtlussektori kogukasum 2,7 miljardit eurot, mis oli 10% väiksem kui aasta varem, teatas statistikaamet. Ettevõtlussektori kogukasum vähenes teist aastat järjest.
- Suurima panuse ettevõtlussektori kogukasumisse andsid kaubandus- ja energeetikaettevõtted. Foto: Raul Mee
Võrreldes 2015. aastaga vähenes kogukasum enamikul tegevusaladel. Suurima panuse sektori kogukasumisse andsid kaubandus- ja energeetikaettevõtted. Ettevõtlussektori kasumi kasvu pidurdasid enim töötleva tööstuse, kinnisvara- ning veonduse ja laonduse ettevõtted. Töötleva tööstuse kasum vähenes 2015. aastaga võrreldes kolmandiku võrra, mõjutatuna põhiliselt ekspordile suunatud kütteõlide, metalltoodete ja puidutööstuse kasumite vähenemisest.
Ettevõtted müüsid 2016. aastal kaupu ja teenuseid 50,2 miljardi euro eest ehk 2% rohkem kui aasta varem. Enim suurenes müügitulu kunsti, meelelahutuse ja vaba aja tegevusalal. Kogu ettevõtluse müügitulus kõige suuremat osatähtsust omavate kaubandusettevõtete müügitulu suurenes 4%, mõjutatuna põhiliselt müügitulu suurenemisest sõiduki- ja jaekaubanduses. Töötleva tööstuse ettevõtete müügitulu suurenes varasema aastaga võrreldes 2%.
Ettevõtete kulud suurenesid 2015. aastaga võrreldes 3%, sealhulgas tööjõukulud 5%. Tööga hõivatud isikute ja töötatud tundide arv suurenes vastavalt 3% ja 1%. Ettevõtlussektori tööviljakus puhta lisandväärtuse alusel oli 2016. aastal keskmiselt 21 600 eurot hõivatu kohta ehk 2% väiksem kui aasta varem.
Ettevõtete investeeringud vähenesid neljandat aastat järjest. Ettevõtted investeerisid 2016. aastal 2,0 miljardit eurot, mis on 12% vähem kui aasta varem. Sarnaselt 2015. aastaga investeeriti põhiliselt masinatesse ja seadmetesse ning ehitistesse. Suurimad investeerijad olid töötleva tööstuse, kaubandus- ning veondus- ja laondusettevõtted, kes tegid poole ettevõtete koguinvesteeringutest. Võrreldes 2015. aastaga suurenesid investeeringud arvutisüsteemidesse ja transpordivahenditesse. Ülejäänud investeeringud vähenesid, neist enim investeeringud ehitiste soetamiseks.
2016. aasta IV kvartalis müüsid ettevõtted kaupu ja teenuseid 13,2 miljardi euro eest, mis oli 4% rohkem kui aasta varem samal ajal. Ettevõtted investeerisid IV kvartalis 612 miljonit eurot ehk viiendiku vähem kui 2015. aasta IV kvartalis.
Seotud lood
Viimaste aastate arengu najal on selge, et Põhja-Tallinnast on kujunemas pealinna uus 15 minuti linna põhimõtetel toimiv hot-spot. Selle keskpunktiks jääb kaasaegse hingamise saanud endine Volta tööstuskvartal, mis üllatab linnaelanike juba sel sügisel nii mõnegi kauaoodatud uudisega.