Sirje Rank • 14. märts 2017 kell 14:06

Prantsusmaa valimistel löögi all ELi töötajate lähetamine

Emmanuel Macroni kampaaniamaterjal  Foto: Scanpix/REuters

Prantsusmaa lähenevatel presidendivalimistel on kõigi peamiste kandidaatide sihikul ka võõrtööjõu kasutamine, sealhulgas Euroopa Liidu teiste riikide kodanike ajutised töölähetused.

Äärmusparempoolse Rahvusrinde juht Marine Le Pen tahab Euroopa Liidu tööjõu lähetamise reeglid kogu täiega prügikasti saata, kirjutab Bloomberg. Ent isegi tsentrist Emmanuel Macron tahab lühendada perioodi, mille vältel nende reeglite alusel ELi teise riigi kodanikud Prantsusmaal töötada saavad. Vabariiklaste kandidaat Francois Fillon ja sotsialistide esinumber Benoit Hamon tahavad ära lõpetada olukorra, kus väiksemate õigustega välistööjõud Prantsusmaa töölistele ebaausat konkurentsi pakub.

Valimisteni on jäänud napid kuus nädalat. Kandidaadi püüavad kasvatada toetust nende valijate hulgas, kes tunnevad end odava võõrtööjõu sisserändest ohustatuna.

Teemale keerati vinti peale, kui Prantsusmaa kahe suure regiooni seadusandjad võtsid vastu reeglid, mis kutsuvad firmasid üles tööle võtma vaid prantsuse keelt valdavaid töötajaid. Prantsusmaa ehitusala föderatsiooni juht Jacques Chanut õigustas, et see aitab ehitusplatsil paremini ohutust tagada. „Me ei tööta võõrtööjõu vastu, me nõuame üksnes kehtivate reeglite ja ohutusprotseduuride tavapärast järgmist ,“ ütles ta.

Aastal 2015 moodustas võõrtööjõud 27% ehitusettevõtete töölistest. Kuna nad on riigis keskmiselt 52 päeva, siis pole motivatsiooni keelt õppida, ütles Chanut.

Teisipäeval Pariisis toimunud valimiskampaania üritusel kordasid enamus kandidaate lubadust tuua võõrtööjõu palgad ja sotsiaalkindlustusmaksed samale tasemele mis on kohalikel töölistel.

"Sama töö, sama palk,“ ütles Arnaud Leroy, kes vastutab Macroni meeskonnas transpordi ja tööstuspoliitika küsimuste eest.  

Hetkel kuum