Märt Belkin • 30. märts 2017 kell 7:14

Sester tahab õppelaenu intressi allapoole tuua

Rahandusminister Sven Sester sügisel riigieelarve hääletusel riigikogus.  Foto: Andras Kralla

Rahandusminister Sven Sester tahab praegu 5% tasemel fikseeritud õppelaenu intressimäär allapoole tuua, kuna laenudel on riigitagatis ning väga kõrge intressimäär pole seega põhjendatud.

"Minu soov on, et õppelaenude intress oleks mõistlikul tasemel. Praeguses turuolukorras välja antavate riigi garanteeritud õppelaenude intress peaks minu arvates olema madalam kui 5 protsenti, sest laenu taga on riigi garantii," rääkis rahandusminister.

Kehtiv seadus seda ei võimalda, kuna sätestab, et tudeng peab intressi maksma täpselt 5 protsenti. "Sellepärast tuleb seadus üle vaadata ja korda teha. Seda me koos haridus- ja teadusministeeriumiga ka teha kavatseme," ütles Sester. Valitsus peaks õppelaenude süsteemi muutmist arutama suvel.

Praeguse seaduse järgi tagab riik õppelaene andvatele pankadele nii õppelaenu põhisumma kui ka intresside tasumise. Praegu käival õppeaastal saab õppelaenu võtta kuni 1920 eurot laenutaotleja kohta, ülemmäär oli sama ka aasta varem.

Õppelaenu tulu pankadele riskivaba

Õppelaenu intresse tasutakse tavapäraselt septembris kooliaasta alguses. Eelmise aasta septembris oli kokku 52 000 õppelaenu jääk Eesti Panga statistika järgi 115,7 miljonit eurot.

Õppelaenude maht on aasta-aastalt ühe langenud ning näiteks 2014/2015. õppeaastal võttis laenu vaid 9% õppelaenuõiguslikest tudengitest.

Siiski tähendab see, et pangad teenisid mullu septembris intressitulu kokku ligikaudu 5,8 miljonit eurot. Riigigarantii tõttu on teenitud summa pankadele sisuliselt riskivaba.

Hetkel kuum