Telia eirab Eesti Telekomi väikeaktsionäride kohtuotsust

Eesti Telekomist väljatõrjutud väikeaktsionäre esindav Kristjan Hänni ootab, et Telia Company kohtuotsust täidaks.  Foto: Andres Haabu
Kristel Härma • 30. märts 2017 kell 13:15

Eesti Telekomist tõrjutud väikeaktsionärid pole kohtu kaudu välja võideldud pea miljonit eurot kätte saanud.

1563 Eesti Telekomi väikeaktsionäri esindav vaidlus Telia Companylt (endise nimega TeliaSoneralt – toim) õiglase hüvitamise saamiseks lõppes novembrikuus. Kaks esimest kohtuastet mõistsid neile küll 951 835 eurot, kuid väikeaktsionäre koos Soraineni advokaadibürooga esindav Kawe Kapitali partner Kristjan Hänni tahtis saada läbi riigikohtu väikeaktsionäridele sellest viis korda suurema summa. Riigikohus ei võtnud kaebust menetlusse.

„Siin see vaidlus praegu lõpeb. Pole midagi parata, nüüd tuleb lihtsalt keskenduda selle määratud summa väljanõudmisele,“ tõdes Hänni toona otsust kommenteerides ja lisas, et edasisi vaidlusi väljaspool Eesti kohtusüsteemi nad ei plaani. Möödunud on neli kuud, kuid pea miljonit eurot ei paista kuskilt.

„Hoolimata kohtu määrusest ei ole Telia väikeaktsionäridele tänaseni hüvitist tasunud. Samuti keelduvad Telia juhid ja ettevõtte palgatud advokaadid hüvitise teemal suhtlemast nii Kawe Kapitali enda kui ka 1563 väikeaktsionäri esindava Soraineni advokaadibürooga,“ ütles Hänni.

93krooni ehk 5,94 eurot aktsia eest maksis Telia 2010. aastal väikeaktsionäridele. Hänni arvates oli aktsia õiglane väärtus vähemalt 20 krooni aktsia kohta rohkem.

Hänni sõnul tahavad väikeaktsionärid ja neid esindav Soraineni büroo aastaid kestnud vaidlusele joone alla tõmmata ja paluvad Telial kanda 1563 väikeaktsionärile mõistetud hüvitis aprillikuu jooksul Soraineni kliendivara kontole. „Põhisummaks on 951 835 eurot, millele lisanduvad viivised.“ Hänni on öelnud, et hüvitisele lisanduv aastatega kogunenud intress peaks olema ligikaugu 7 protsenti aastas.

Telia Company kohtuotsust tookord ei kommenteerinud ega ole ka hiljem ühelegi pöördumisele vastanud.

Börsifirmale kohatu käitumine

Hänni hinnangul läheb NASDAQ OMX Stockholmi ja Helsingi börsil noteeritud Telia käitumine vastuollu börsiettevõttele sobiva käitumisega ja ka Telia enda väärtustega.

„Telia kinnitab oma eetika- ja käitumiskoodeksis, et väärtustab suhtlust ja julgustab kõikide kaasatute vahelist konstruktiivset dialoogi. Samuti rõhutab ettevõte, et suhetes aktsionäridega on ettevõtte eesmärgiks võtta täielik vastutus,“ loetles ta. Hänni sõnul oleks Telia enda sõnastatud väärtustega kooskõlas kohtumääruste täitmine ja avatud suhtlemine endiste väikeaktsionäride esindajatega.

Hänni lisas, et Telia käitumine näitab, et Eesti seadusandlus võib täiendamist vajada. „Ühine esindus jääb poolikuks, kui esindajad saavad sundülevõetud aktsiate omanikke aidata vaid kuni hüvitise määramiseni. Kui põhiaktsionär käitub kohtu lahendist hoolimata alimentidest kõrvalehoidjana, vajavad nõrgemas positsioonis olijad asjatundliku esindaja abi kuni hüvitise kättesaamiseni,“ arvas Hänni.

Hetkel kuum