Saamatu prügivedaja vanalinnas veel ei alusta

Hanke võitmise järel pidi BWM hakkama tallinna vanalinnas prügi vedama selle kuu alguses.  Foto: Andras Kralla

Ebaõnnestumise ja loata prügivedamisega tuntuks saanud Tallinna linnaisade lemmikprügivedaja OÜ Baltic Waste Management (BWM) soovib vanalinna piirkonnas jäätmeloa tühistamist.

Süvamahutite tühjendamisega läbi kukkunud ning Lasnamäel ja Nõmmel palju pahameelt valmistanud BWM esitas riigi keskkonnaametile avalduse, milles palub tühistada neile Tallinna vanalinna jäätmeveopiirkonnas prügi vedamiseks antud jäätmeloa.

Hanke võitmise järel pidi BWM hakkama vanalinnas prügi vedama selle kuu alguses. Kuna neil ei ole vanalinnas toimetamiseks vajalikku tehnikat, tuli linn vastu ja lükkas hankelepingu täitmise alguse kuu võrra edasi.

Jäätmeloa tühistamise taotlus võib aga näidata, et ettevõte ei kavatse veel niipea vanalinnas alustada. Uue korrektselt täidetud jäätmeloa taotluse menetlus võib kesta kuni kolm kuud.

Kui kaua aga Tallinna linnavõim saamatule ettevõttele veel vastu tuleb, näitab aeg.

Nõmmel puudus jäätmeluba

Hiljuti selgus, et BWM vedas märtsi algusest Nõmmel jäätmeid ilma vajaliku jäätmeloata.

Keskkonnainspektsioon algatas rikkumise asjaolude selgitamiseks väärteomenetluse ning tegevuse seadusega kooskõlla viimiseks haldusmenetluse.

Samuti leidis keskkonnainspektsioon, et võimalikuks lahenduseks on jäätmeloa saamiseni BWMi tegevuse peatamine ja seniks jäätmeveo korraldamine teiste jäätmeluba omavate ettevõtete kaudu.

Juriidilist isikut võib jäätmete käitlemise eest jäätmeloata karistada kuni 32 000 euro suuruse rahatrahviga.

„Sellest loast nüüd suurt probleemi teha… no ma ei tea… las Tallinna keskkonnaamet tegeleb selle arusaamatusega,“ kommenteeris Tallinnas jäätmemajandust kureeriv abilinnapea Sarapuu siis Äripäevale.

Eesti Ekspress kirjeldas, kuidas Tallinna prügimajandust korraldava abilinnapea Arvo Sarapuu väimees ja Sarapuu ärigrupi ATKO juht Margo Tomingas osaleb salaja Tallinna prügiäris.

Ekspressi loo järel teatas prokuratuur, et kontrollib neid väiteid.

Enneolematu edu hangetel

Äripäev kirjutas eelmise aasta septembris, kuidas Tallinna prügiveohangetel on kui välk selgest taevast turgu võtmas jäätmeäris täiesti tundmatud tegijad, konkurendid kahtlustavad abilinnapea Sarapuu kureeritava linnavõimu abi ja suunamist.

Hangetel oli välja joonistumas muster, kus ühispakkujad – mullu 6000 euro suuruse käibega konsultatsioonifirma Baltic Waste Management (BWM) koos poolemiljonilise käibega bussiveoteenust pakkuva Tapa Autobussipargiga – on edukaimad kõikides pealinna piirkondades, kus nad on osalenud.

Ainsaks erandiks on seni üks piirkond Lasnamäel. BWM registreeriti äriregistris Tallinna hangete väljakuulutamise järel 2014. aasta oktoobris. Ettevõtte juht ja omanik on endine Tallinna keskkonnaameti korraldatud jäätmeveo sektori juhataja Kaido Laanjärv. Kunagi 2000ndate aastate alul oli Laanjärv ametis Tallinna säästva arengu ja planeerimise ameti ühistranspordi projektijuhina. Umbes samal ajal pidi sama ameti ühistranspordiosakonna juhataja kohalt korruptsiooniskandaaliga lahkuma praegu bussivedudega tegelevat ATKO Gruppi juhtiv Margo Tomingas, kes on omakorda Tallinna jäätmemajandust kureeriva abilinnapea Arvo Sarapuu väimees.

Sarapuu kinnitas septembris Äripäevale ja hiljuti ka Eesti Ekspressi uudise peale, et tal puudub igasugune avalik või varjatud osalus prügifirmas BWM.

Hetkel kuum