Märt Belkin • 13. aprill 2017 kell 9:45

Kapo mure ajas Vähi naerma

Tiit Vähi  Foto: Andras Kralla

Transiidiettevõtja Tiit Vähi sõnul on ta Vene-suunaliste sanktsioonide vastu seetõttu, et need kahjustavad Eesti majandust – mitte Kremli surve pärast, nagu viitas kaitsepolitsei peadirektor Arnold Sinisalu.

Sinisalu rääkis intervjuus Äripäevale, et Venemaa manipuleerib seal äri tegevate Eesti ettevõtjatega, et nad toetaksid Venemaa-vastaste sanktsioonide tühistamist.

"Ha-ha-haa. Kirjutage see naer üles," ütles Vähi vastuseks küsimusele, kas temaga on Vene eriteenistused manipuleerinud. Ta rääkis, et on sanktsioonide vastu seetõttu, et sanktsioonide ja vastusanktsioonide tõttu on Euroopa Liidu riikidest kõige rohkem kahju saanud Eesti majandus. "See on minu isiklik arvamus," märkis ta.

"Mis puudutab kapo aastaraamatut, siis lugesin selle diagonaalis läbi ja ei tunne ennast puudutatuna," rääkis Vähi ja lisas, et kapo seisukohti ja arvamusi ta ei kommenteeri, aga Vähit isiklikult pole proovinud manipuleerida ei Vene ega Eesti eriteenistused.

"Jälgin maailma ja esitan vabas Eesti riigis oma seisukohti oma nime all. Loomulikult ei meeldi mulle nõiajaht ja rumalad küsimused. Ma ei taha, et Eestis võetakse eeskuju makartism või Põhja-Koreast," ütles endine peaminister ja praegune ettevõtja.

Kapo mainis enda eile avaldatud aastaraamatus Kremli katseid kasutada ärikontakte ja ärilist survet Eesti poliitika mõjutamisel. Peadirektor Arnold Sinisalu sõnul katsuvad eriteenistused mõjutada eriti transiidisektorit, kust on tulnud ka viiteid, et aastaraamatus ei peaks teatud teemasid kajastama.

"Üritatakse anda sõnumeid, et andke oma poliitikutele teada, et ärge olge sanktsioonide poolt või olge vähemalt vait, toetage sanktsioonide tühistamist, et siis hakkab hästi minema ja arenevad ärisuhted," rääkis Sinisalu.

Hetkel kuum