Koit Brinkmann • 17. aprill 2017 kell 7:58

Sarapuu ja Aas astuvad korruptsiooniküttide ette

Arvo Sarapuu (paremalt teine) 2015.a sügisel Keskerakonna üldkogul.  Foto: Raul Mee

Tallinna linnajuhid Arvo Sarapuu ja Taavi Aas on pealinna prügimajanduse jamade tõttu kutsutud riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni ette selgitusi andma.

Artur Talvik,, riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni esimees

 Kahetsusväärselt tundub, et puhastumisprotsess ei ole veel Tallinna linnas lõplikult toimunud.

Erikomisjoni esimehe Artur Talviku sõnul on seoses Tallinna prügimajanduses viimasel ajal toimuvaga kerkinud palju küsimusi ning seetõttu saigi komisjoni liikme Ants Laaneotsa initsiatiivil tänaseks Sarapuu ja Aas komisjoni ette kutsutud. „Kahetsusväärselt tundub, et puhastumisprotsess ei ole Tallinna linnas lõplikult toimunud. Taavi Aas saigi kutsutud seetõttu, et veenduda puhastumisprotsessiga tegelemises,“ märkis Talvik.

Viimastel kuudel on linnaelanike suurt pahameelt pälvinud süvamahutite tühjendamise ebaõnnestumise ja Nõmmel loata prügivedamisega tuntuks saanud Tallinna linnaisade lemmikprügivedaja Baltic Waste Management (BWM).

Saamatu prügivedaja

Hiljuti esitas BWM riigi keskkonnaametile avalduse, milles palub tühistada neile Tallinna vanalinna jäätmeveopiirkonnas prügi vedamiseks antud jäätmeloa. Hanke võitmise järel pidi BWM hakkama vanalinnas prügi vedama selle kuu algusest, kuid kuna neil ei ole vanalinnas toimetamiseks vajalikku tehnikat, tuli linn vastu ja lükkas hankelepingu täitmise alguse esialgu kuu võrra edasi.

Jäätmeloa tühistamise taotlus võib aga näidata, et ettevõte ei kavatse veel niipea vanalinnas alustada. Samas võib uue korrektselt täidetud jäätmeloa taotluse menetlus kesta kuni kolm kuud. Kui kaua aga Tallinna linnavõim saamatule ettevõttele veel vastu tuleb, näitab aeg.

Tänaseks on teada ka, et BWM vedas märtsi algusest Nõmmel jäätmeid ilma vajaliku jäätmeloata. Keskkonnainspektsioon algatas rikkumise asjaolude selgitamiseks väärteomenetluse ning tegevuse seadusega kooskõlla viimiseks haldusmenetluse.

Samuti leidis keskkonnainspektsioon, et võimalikuks lahenduseks on jäätmeloa saamiseni BWMi tegevuse peatamine ja seniks jäätmeveo korraldamine teiste jäätmeluba omavate ettevõtete kaudu.

Juriidilist isikut võib jäätmete jäätmeloata käitlemise eest karistada kuni 32 000 euro suuruse rahatrahviga.

Prokuratuur tunneb huvi

„Sellest loast nüüd suurt probleemi teha… no ma ei tea… las Tallinna keskkonnaamet tegeleb selle arusaamatusega,“ kommenteeris Tallinnas jäätmemajandust kureeriv abilinnapea Sarapuu siis Äripäevale.

Riigi keskkonnaamet väljastas eelmisel nädalal ehk ligi poolteist kuud pärast jäätmete vedamisega alustamist BWMile jäätmeloa Nõmmel jäätmete vedamiseks.

Eesti Ekspress kirjeldas, kuidas Tallinna prügimajandust korraldava abilinnapea Arvo Sarapuu väimees ja Sarapuu ärigrupi ATKO juht Margo Tomingas osaleb salaja Tallinna prügiäris. Ekspressi loo järel teatas prokuratuur, et kontrollib neid väiteid.

Äripäev kirjutas eelmise aasta septembris, kuidas Tallinna prügiveohangetel on kui välk selgest taevast turgu võtmas jäätmeäris täiesti tundmatud tegijad, konkurendid kahtlustavad abilinnapea Sarapuu kureeritava linnavõimu abi ja suunamist.

Hangetel oli välja joonistumas muster, kus ühispakkujad – mullu 6000 euro suuruse käibega konsultatsioonifirma Baltic Waste Management (BWM) koos poolemiljonilise käibega bussiveoteenust pakkuva Tapa Autobussipargiga on edukaimad kõikides pealinna piirkondades, kus nad on osalenud. Ainsaks erandiks on seni üks piirkond Lasnamäel.

BWM registreeriti äriregistris Tallinna hangete väljakuulutamise järel 2014. aasta oktoobris. Ettevõtte juht ja omanik on endine Tallinna keskkonnaameti korraldatud jäätmeveo sektori juhataja Kaido Laanjärv. Kunagi 2000ndate aastate alul oli Laanjärv ametis Tallinna säästva arengu ja planeerimise ameti ühistranspordi projektijuhina. Umbes samal ajal pidi sama ameti ühistranspordiosakonna juhataja kohalt korruptsiooniskandaaliga lahkuma praegu bussivedudega tegelevat ATKO Gruppi juhtiv Margo Tomingas, kes on omakorda Tallinna jäätmemajandust kureeriva abilinnapea Arvo Sarapuu väimees.

Tallinna linnas jäätmemajandust kureeriv Sarapuu kinnitas septembris Äripäevale ja hiljuti ka Eesti Ekspressi uudise peale, et tal puudub igasugune avalik või varjatud osalus prügifirmas BWM.

Hetkel kuum